VIDEO: Pri nehode autobusu a dvoch osobných vozidiel v tuneli Ovčiarsko si záchranné zložky precvičili spoluprácu


Foto: VIDEO: Pri nehode autobusu a dvoch osobných vozidiel v tuneli Ovčiarsko si záchranné zložky precvičili spoluprácu
Galéria: 30 fotiek
Foto: Facebook/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR

Dnes 9. mája v dopoludňajších hodinách uzatvorili diaľničný tunel pri Žiline. Prebehlo v ňom pripravované taktické cvičenie zamerané na preverenie súčinnosti zložiek integrovaného záchranného systému a Národnej diaľničnej spoločnosti, ako aj požiarnotechnického zariadenia a vodných zdrojov.


V tuneli Ovčiarsko, ktorý sa nachádza na D1 medzi Hričovským Podhradím a Lietavskou Lúčkou, sa zrazil autobus s dvomi osobnými motorovými vozidlami. Samozrejme, nehoda bola iba simulovaná.

Cez tunel totiž prechádza pravidelný autobusový spoj medzi Bratislavou a Žilinou. Pri cvičení v ňom sedelo 15 ľudí vrátane vodiča. Dôvodom nehody mala byť práve jeho náhla nevoľnosť.

„Na mieste zasahovalo 22 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Hasičskej stanice v Žiline, Hasičskej stanice v Bytči, Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiline a hasičská jednotka zo Strednej školy požiarnej ochrany Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v Žiline spolu so 6 kusmi techniky,“ priblížila hovorkyňa žilinských hasičov Mária Pohanková Zahatlanová.


Hasiči preskúmavali miesto nehody, preverovali rádiové spojenie v tuneli, ako aj možnosti odvetrávania. Následne zistili presnú polohu havarovaných vozidiel a podieľali sa na vyslobodzovaní zranených osôb.

Nácviku sa zúčastnili aj operátori tiesňovej linky 155 Krajského operačného strediska v Žiline na čele s vedúcim operátorom Jánom Žiakom. Spolu s veliteľom odsunu riadili transport pacientov z miesta do nemocníc.

„Zložky si precvičili nasadenie dostupných síl pri záchrane zranených osôb a preverili aj kapacitné priepustnosti okolitých nemocníc,“ priblížilo operačné stredisko na sociálnej sieti, kde zdieľalo aj video z cvičenia.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: