FOTO: Obnovené časti Lietavského hradu opäť poškodil úder blesku. Zasiahol aj vzácnu maľbu


FOTO: Obnovené časti Lietavského hradu opäť poškodil úder blesku. Zasiahol aj vzácnu maľbu
Galéria: 25 fotiek
Foto: Facebook/Hrad Lietava - Lietava Castle

V auguste udrel do Lietavského hradu s vysokou pravdepodobnosťou guľový blesk. Zasiahnúť mal pritom už obnovenú korunu južnej a západnej steny vrátane Kinižiho veže. Informovalo o tom Združenie na záchranu lietavského hradu v príspevku na sociálnej sieti.

Ako ďalej dodávajú, blesk taktiež poškodil aj interiér severnej steny, kde čiastočne poškodil okennú niku s dnes už reštaurovanou maľbou „gobelínový koberec“ datovanú po roku 1526.

Operatívne preto pristúpili k stabilizácii poškodených častí, na hrade sa však neustále pracuje na viacerých úsekoch. 


„Máme za sebou už zásah na pravouhlom bastióne a rondelovej bašte. Aktuálne sa pracuje na obnove schodiska v pivnici horného hradu a začala sa murovať prvá etapa obnovy veľkého výlomu na severozápadnej stene paláca,“ dodáva združenie na záchranu hradu. 

Všetky tieto práce finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, Nadácia Pontis ako aj súkromní darci. Na obnovu poškodených častí hradu však môžete prispieť aj vy zaslaním akejkoľvek sumy na číslo účtu SK94 1100 0000 0026 2353 5211.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: