Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má dnes popoludní zasiahnuť sneženie, spadnúť môže do 15 centimetrov snehu
Hľadáme posily: Redaktor / Editor

02 máj 2016 - 22:47

V Žiline sa rozmohli investorské Ponziho schémy, pri "investovaní" buďte opatrní

Foto: V Žiline sa rozmohli investorské Ponziho schémy, pri "investovaní" buďte opatrní
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter
Čitateľ nás upozornil na rozmáhajúci sa trend spoločností, ktorých fungovanie je založené na pyramídovom princípe. Ten je vo finančnom svete známy tiež podľa jedného z najznámejších podvodníkov v oblasti podobných machinácií - talianskeho emigranta Carla Ponziho. “Ponziho schéma je druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v krátkej dobe. Výnosy nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale sú vyplácané z vkladov neskorších investorov,” uvádza základnú definíciu pyramídovej investície wikipédia.

V Žiline prebehne počas najbližších dní hneď niekoľko seminárov

Na začiatok mája je ohlásených niekoľko prezentačných akcií spoločností, ktoré ponúkajú extrémne výhodné produkty a lákajú tak záujemcov na “investovanie” do hviezdnych spoločností s vidinou niekoľkonásobných a predovšetkým pasívnych príjmov. Spoločným znakom týchto spoločností je, že na začiatku je nutné zaplatiť vstupnú investíciu. Práve z tej sa vyplácajú pyramídovým spôsobom odmeny a prémie pre ľudí, ktorí vás do systému priviedli. Tento princíp sa okrem vyššie uvedených názvov označuje aj ako tzv. “lietadlo”, pričom ide o zneužitie formy multilevel marketingu. Za ten sa ostatne podobné firmy často maskujú.

Podstatným rozdielom ale je, že zatiaľ čo MLM schéma je legálnym spôsobom fungovania spoločnosti, pri lietadle ide o podvrh. Jednými z najznámejších prípadov multilevel marketingu sú napríklad spoločnosti Amway, Herbalife alebo Avon Products. Rozdiel medzi nimi a napríklad kryptomenou či zdieľaním dát? Výnosy a provízie sú vyplácané z predaja produktov a príjem negenerujú len členské poplatky nových členov.

Dá sa zarobiť na novej kryptomene alebo prenajímaní priestoru na počítači?

Dá. Pyramída skutočne dokáže zarobiť peniaze ľudom, ktorí patria na jej vrchol a vstúpili v začiatkoch. Ich zárobok je však vykúpený tým, že niekto, kto sa nachádza nižšie v pyramíde, prerobí. S veľkou pravdepodobnosťou môže ísť aj o človeka privedeného daným “investorom” na vrchole. Zákonite väčšina Ponziho schém končí po veľmi krátkom čase a to z jediného dôvodu - nedostatok nových vstupných poplatkov od nových členov, ktoré by slúžili na pokrytie existujúcich záväzkov voči ľudom už zapojeným v systéme. Preto je možné na Ponziho schéme zarobiť, ide však o tzv. Zero sum game, teda hru s nulovým výsledkom. Na to, aby ste vy zarobili napríklad 500 eur, musí niekto rovnakú sumu prerobiť.

Preto spozornite, ak niekto tvrdí, že stačí niekde zaplatiť vstupný poplatok a užívať si ročný pasívny výnos bez práce, rizika a od spoločnosti bez jasnej vlastníckej štruktúry. Vaša investícia sa vám nemusí vôbec vrátiť a ak áno, bude to za cenu morálneho hazardu a faktu, že niekto o investíciu v danom systéme napriek garantovaným výnosom prišiel. Posledným znakom Ponziho schém je registrácia v krajinách, kde je regulácia podobných praktík na nízkej úrovni a cieľová stratégia s ukončením fungovania spoločnosti je časovo aj právne extrémne nenáročná. 

Dopravný servis
Lavobrezná
Dopravná nehoda
21:44
Na Horevaží
Prekážka na ceste
19:57
Oškerda
Prekážka na ceste
19:07
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
18:45
Obchodná
Dopravná nehoda
18:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia