Dnes najčítanejšie
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Jána Čelka za rektora Žilinskej univerzity

09 marec 2016 - 23:26

Žena z Bytče si objednala kaktus z USA bez povolenia, zadržali ho colníci na pošte v Žiline

Foto: Žena z Bytče si objednala kaktus z USA bez povolenia, zadržali ho colníci na pošte v Žiline
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Z rastlinky kaktusu sa zrejme nikdy nebude tešiť pani z Bytče, ktorá si ho objednala z USA. Pre chýbajúce povolenie na dovoz jej tovar nemohol byť prepustený. Teraz je uskladnený v botanickej záhrade. Kaktus druhu Stetsonia coryne v plastovom kvetináči s pôdou našli pri kontrole tovaru dovezeného z tretích krajín colníci na pošte v Žiline.

Rastlina vysoká cca 30 cm bola prepravená v balíku z USA a spolu s obalom vážila kilogram. Objednala si ju pani z okresu Bytča, ktorá zrejme ani netušila, že na pohľad obyčajný kvet patrí do skupiny chránených rastlín. Takýto tovar pri dovoze do našej krajiny podlieha určitým zákazom a obmedzeniam.

Dôvodom je zabezpečenie ochrany ohrozených druhov. Na to, aby mohol kaktus prejsť colnou kontrolou, musela by mať objednávateľka vybavené povolenie na jeho dovoz. Tento doklad nepredložila a spätne jej ho orgány už nevydajú. Zásielku so živou rastlinou na pošte colníci zaistili a odovzdali do botanickej záhrady, kde jej bude zabezpečené umiestnenie vo vhodných priestoroch a poskytnutá odborná starostlivosť.
Zdroj: financnasprava.sk


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
16:59
Lavobrezná
Práca na ceste
16:58
Rajecká cesta
Jama na ceste
16:27
Košická
Prekážka na ceste
16:22
Kragujevská
Kolóna
16:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina