Dnes najčítanejšie
FOTO: Kamión s drevom jazdil po Žilinskom kraji preťažený, v zlom technickom stave a bez overenia tachografu

10 marec 2022 - 15:26
Juliána Hazuchová

Športové kluby a vrcholoví športovci mesta Žilina dostanú cez dotácie vyše pol milióna eur

Aj v tomto roku sa môžu registrované športové kluby zo Žiliny uchádzať o dotáciu z mestského rozpočtu. Spolu im prerozdelí komisia schválená Mestským zastupiteľstvom sumu 550-tisíc eur  .

Hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík upresnil, že pre žilinské športové kluby je v rozpočte vyčlenených celkom 450-tisíc eur. „Celková výška športových dotácií na podporu vrcholového športu je na rok 2022 vo výške 100-tisíc eur. Z toho 80-tisíc eur je určených pre podporu seniorských extraligových klubov v olympijských a neolympijských športoch a 20-tisíc eur na podporu vrcholových športovcov v individuálnom športe. Maximálna možná výška podpory pre jednotlivca je 3-tisíc eur.

Žiadosť je potrebné podať elektronicky na stránke www.zilina.egrant.sk do 5. apríla. Financie športovej dotácie je možné použiť len na aktivity v tomto kalendárnom roku. 

Športové dotácie sú určené iba pre registrovaných športovcov na podporu športovej činnosti. Pomoc určená klubom je pre právnické osoby, ktoré spĺňajú náležitosti športovej organizácie a sú zaregistrované v Registri právnických osôb v športe (Slovenský športový portál www.sport.gov.sk) najneskôr v roku 2021.

O športovú dotáciu sa môžu uchádzať len tie kluby, ktoré nie sú financované z rozpočtu mesta a ktorých zriaďovateľom nie je mesto Žilina. Podmienkou je, aby mal klub vysporiadané finančné vzťahy s mestom a neboli voči nemu vedené konkurzné konania, prípadne výkon rozhodnutia,“ upresnil hovorca mesta.

Rovnaké podmienky platia aj v prípade individuálnej podpory športovcov. „Športový klub vybraného športovca musí pôsobiť a byť registrovaný na území mesta Žilina. Reprezentant žilinského športového klubu musí byť účastníkom minimálne dvoch podujatí kategórie majstrovstiev sveta či Európy, európskeho pohára alebo svetového pohára v roku 2021. Disciplíny a súťaže športovca sa musia radiť medzi olympijské športy. Štarty reprezentantov na medzinárodných akciách doma a v zahraničí v rámci klubových aktivít sa za reprezentáciu nepovažujú,“ uviedol Miškovčík.

Športové dotácie pre extraligové kluby bude mesto otvárať v mesiacoch júl alebo august. Dôvodom je, že nové sezóny 2022/2023 štartujú v lete a pre aktuálnu sezónu už extraligové kluby dotácie obdržali. 

„Žilinskí športovci nám robia dobré meno nielen na Slovensku, ale aj v celom svete. Napriek tomu, že mnohokrát sa ich príprava uskutočňuje v neporovnateľne horších podmienkach ako je to v prípade športovcov v zahraničí, prinášajú naozaj skvelé výsledky. Teším ma, že do tejto oblasti opäť smeruje významná suma z mestského rozpočtu. Systém poskytovania športových dotácií sme vytvorili s cieľom zabezpečiť čo najväčšiu transparentnosť rozdeľovania mestských financií. Zmyslom je podporovať činnosť športových klubov, registrovaných športovcov a vrcholových žilinských športovcov v individuálnom športe. Ďakujem našim klubom, ale aj individuálnym športovcom za výbornú reprezentáciu a prajem veľa ďalších úspechov aj v tomto roku,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne. 

V prípade potreby ďalších informácii otázok ohľadom športových dotácií je možné kontaktovať e-mailovú adresu: sportovedotacie@zilina.sk. V pracovných dňoch do 15.00 hodiny sú k dispozícii aj telefónne čísla: 0908 930 093 a 041/7063 319.  


Dopravný servis
Rudinka
Iné nebezpečenstvo
12:15
Rudinka
Prekážka na ceste
12:13
Brodno
Prekážka na ceste
11:57
Košická
Kolóna
11:41
Strečno
Kolóna
11:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina