Dnes najčítanejšie
Podnikateľ Trabelssie si prenajíma dvojizbový mestský byt za 108 eur, mesto ho vysťahovať nevie

27 jún 2015 - 12:51

RegioJet chce rozšíriť ponuku do Žiliny, český minister preferuje České dráhy

Foto: RegioJet chce rozšíriť ponuku do Žiliny, český minister preferuje České dráhy
Foto: regiojet.sk

Súkromný dopravca RegioJet plánuje od decembra budúceho roka rozšíriť svoju ponuku vlakov do Žiliny. Majiteľ spoločnosti Radim Jančura ponúkol českému ministerstvu dopravy kompletné prevzatie úseku na trasách Ex1 a Ex2, ktoré zahŕňajú aj vlaky do Žiliny či na Slovácko. RegioJet kvôli tejto plánovanej expanzii podpísal kontrakt na nákup 70 nových vozňov, českému ministrovi dopravy Danovi Ťokovi sa však takýto návrh nepozdáva. Rád by naďalej dotoval štátneho dopravcu sumou 386 miliónov korún ročne, výhodu vidí najmä v garancii dostupnosti spojov na danej trase.

Jasný názor ohľadom dotácií má Jančura, ktorý tvrdí, že „evropská směrnice v tomto mluví jasně: dotovat lze pouze vlaky, které by provozovatel na základě svých vlastních obchodních zájmů bez odměny nepřevzal vůbec nebo nepřevzal ve stejném rozsahu nebo za stejných podmínek,“ dodal. „Děláme si ještě jednu právní analýzu, ale zatím máme na celou věc odlišný názor než pan Jančura,“ uviedol pre portál iDNES.cz Ťok. Európska legislatíva podľa neho umožňuje zadávať objednávku priamo Českým dráham.

Problém vidí český minister aj v garancii toho, že RegioJet na danej trase zostane aj neskôr. RegioJet zamýšľa expanziu aj v prípade, že sa mu nepodarí získať zákazky pôvodne štátneho dopravcu. Do akej miery bude expanzia zahŕňať aj Žilinu či hlavnú trasu na Slovensku Bratislava - Žilina - Košice je predmetom ďalšieho vývoja situácie.
0 reakcií
Zdroj: idnes.cz


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
06:40
Oškerda
Dopravná nehoda
05:38
Radoľa
Kolóna
05:37
Strečno
Policajná hliadka
05:28
Oškerda
Prekážka na ceste
05:26
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.