Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Žilinu zasiahlo husté sneženie, viaceré cesty sú šmykľavé. Pri nemocnici sa prevrátilo auto na strechu

13 január 2022 - 14:04
Tamara Antolová

V minulom roku sa v martinskej nemocnici narodilo viac ako tisíc detí, časť rodičiek bola aj zo Žiliny

Foto: V minulom roku sa v martinskej nemocnici narodilo viac ako tisíc detí, časť rodičiek bola aj zo Žiliny
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Počas minulého roka sa v martinskej nemocnici narodilo 1259 detičiek, čo predstavuje o 11 viac ako v roku 2020. Z celkového počtu pôrodov bolo vykonaných 393 cisárskych rezov. Taktiež prišlo v roku 2021 na svet 28 dvojčiat a jedny trojčatá. Z hľadiska pohlavia bolo viac chlapcov (656) ako dievčat (603).

Najviac rodičiek (okrem okresov Martin a Turčianske Teplice) bolo zo Žiliny, Námestova či Ružomberka. Medzi dievčenskými menami boli u mamičiek najobľúbenejšie mená Eliška, Natália, Nela, Kristína a Nina. Chlapčekom dávali najčastejšie mená Jakub, Michal, Samuel, Richard a Juraj.

„Máme dlhoročnú veľmi dobrú spoluprácu s Neonatologickou klinikou UNM. Naše pracoviská pracujú ruka v ruke, čím je zabezpečená kontinuita zdravotnej starostlivosti, čo je na prospech rodičiek a ich detí,“ doplnil prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM Kamil Biringer.

Jesenné obdobie bolo podľa prednostu najnáročnejšie. Prípadov covid pozitívnych pacientiek bolo podstatne viac, čo vytváralo fyzický aj psychický tlak aj na personál. Riešenie covidu z pohľadu pôrodníka prináša nielen medicínsky problém, ale aj organizačný a technický. Vzhľadom na nutnú izoláciu matky, prípadne aj dieťaťa, sa zvýšili požiadavky na priestorové a technické vybavenie kliniky.

„Najemotívnejšie chvíle sú pre nás aktuálne späté s pandémiou ochorenia COVID-19. Tieto pôrody prebiehajú veľmi špecificky. Mali sme pekné situácie, keď sa nám podarilo tehotenstvo aj pôrod zvládnuť bravúrne. Dokonca sa nám podarilo zvládnuť aj ťažké stavy, ktoré vyžadovali nielen starostlivosť gynekológa, ale aj infektológa, pneumológa a anestéziológa,“ vysvetlil Biringer.

V priebehu minulého roka bolo v Univerzitnej nemocnici Martin 16 mamičiek, ktoré mali pozitívny test n a koronavírus. „Mali sme rodičky, ktoré odchádzali s trvalými následkami. Bohužiaľ, po mnohých rokoch sme na našom pracovisku zažili situácie, ktoré sú spojené s úmrtím matky. Nie je nič horšie, ako keď dôjde k odlúčeniu mamy a dieťaťa. Bez toho, aby ho mama vôbec videla a držala v náručí. Alebo aby sa rozlúčila so svojimi príbuznými. Aj toto je krutá realita aktuálnej pandémie,“ dodal Biringer s tým, že súčasná covidová situácia obmedzuje dostupnosť štandardnej zdravotnej starostlivosti.


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
23:56
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
23:15
Strečno
Jama na ceste
23:12
Mostná
Jama na ceste
22:55
Hričovská
Jama na ceste
22:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina