Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Žilinu zasiahlo husté sneženie, viaceré cesty sú šmykľavé. Pri nemocnici sa prevrátilo auto na strechu

08 december 2021 - 09:59
Tamara Antolová

Pôrodnicu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline si vyberá najviac mamičiek v kraji

Foto: Pôrodnicu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline si vyberá najviac mamičiek v kraji
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline (FNsP) sa teší veľkému záujmu zo strany žien, ktoré si ju čoraz viac vyberajú na príchod svojho potomka. Doteraz od začiatku roka prišlo v tejto nemocnici 1754 detí, z toho bolo 19 párov dvojičiek. Pomer dievčat a chlapcov je zatiaľ 877:877.

Úspešnosť v počte narodených detí si nemocnica drží už tretí rok po sebe. Najviac detičiek sa tento rok narodilo v júni, a to v počte 216 novorodeniatok, medzi ktorými boli tri páry dvojičiek,

„Najrušnejšie na oddelení sme mali konkrétne 21. júna, kedy sa nám v priebehu 24 hodín narodilo 13 bábätiek. Rovnako 13 detí sme zaznamenali aj 4. novembra,“ priblížila primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková.

Posledné roky sa však držali chlapci na prvej pozícii, tento rok je to však vyrovnané. „Dokonca sme zaznamenali mesiace, počas ktorých novorodenecké oddelenie ovládli práve malé slečny. Darilo sa im najmä v letných mesiacoch. V júli a auguste prišlo na svet o 35 dievčat viac ako chlapcov, čo veľmi bežné nie je,“ doplnila primárka. V októbri bol taktiež rekordný deň – v jeden deň sa narodilo 12 detí a z toho 11 bolo chlapcov.

Pandemické opatrenia za posledný rok výrazne ovplyvnili chod nemocnice. Pôrodnícke oddelenie ale funguje bez väčších obmedzení. „Starostlivosť o rodičku a dieťatko sa nezmenila, nie je potrebné mať strach z opatrení, ktoré samotný pôrod nijakým spôsobom neovplyvňujú. Hygienicko-epidemiologický štandard máme nastavený tak, aby mohla mať žena pri pôrode partnera alebo inú sprevádzajúcu osobu. Pôrodné boxy sú individuálne oddelené, takže je zaistené súkromie a zároveň bezpečie rodiny,“ vysvetlil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Martin Sudek s tým, že bonding a forma rooming-in (umiestnenie novorodenca a matky na jednej izbe) je štandardom, a to aj vtedy, ak je rodička pozitívna a môže sa o dieťatko postarať.

Práve vyšší komfort, kvalita, odbornosť či profesionálny prístup zabezpečujú nárast počtu mamičiek, ktoré si vyberajú žilinskú nemocnicu. Mamičky uprednostňujú modernizáciu a príjemnejšie prostredie, a preto sem prichádzajú aj z okolitých regiónov.

Za prvých 11 mesiacov prišli do nemocnice:

  • 205 mamičiek z okresu Bytča,
  • 100 mamičiek z Kysuckého Nového Mesta, 
  • 42 z Čadce,
  • 10 z Ružomberka,
  • 7 z Martina.

Okrem pacientiek zo Žilinského kraja rodili v Žiline aj mamičky z Trenčína, najviac z okresov Považská Bystrica a Púchov. 

„Úprimne nás teší neustále rastúci záujem o našu pôrodnicu a nesmierne si vážime dôveru mamičiek. Tieto čísla a spokojnosť žien dokazujú, že naša snaha zlepšovať sa prináša výsledky a motivuje nás do ďalšieho rozvoja,“ uviedol riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík.

Dodal, že nemocnica pripravuje viacero noviniek: „Modernizujeme nielen gynekologicko-pôrodnícke, ale zároveň novorodenecké oddelenie, poskytujeme nadštandardné lôžka, pripravujeme mamičky na pôrod prostredníctvom predpôrodných kurzov a v neposlednom rade máme odborne a ľudsky pripravený tím lekárov, zdravotných sestier, pôrodných asistentiek i nezdravotníkov. Aj to sú dôvody, prečo je žilinská pôrodnica najobľúbenejšou v celom kraji,“ doplnil riaditeľ žilinskej nemocnice.Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
23:15
Strečno
Jama na ceste
23:12
Mostná
Jama na ceste
22:55
Hričovská
Jama na ceste
22:28
Kragujevská
Dopravná nehoda
20:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina