Dnes najčítanejšie
Stromy z ulice 1. mája, ktoré mali byť zrezané, presadili občianski aktivisti do parku na Frambore

11 február 2021 - 09:34

Stredné Slovensko trápi energetická kalamita, bez elektriny sú desaťtisíce domácností

Foto: Stredné Slovensko trápi energetická kalamita, bez elektriny sú desaťtisíce domácností
Foto: ilustračné - SSD

AKTUALIZÁCIA: K 13:30 hodine je bez prúdu približne 24-tisíc odberných miest. Bez napätia je 280 trafostaníc. Zvýšil sa však počet vedení vysokého napätia s poruchou, ktorých je 32.


Prudký vietor a výdatné sneženie spôsobili na strednom Slovensku hromadné výpadky elektriny, ktoré zasiahli aj obyvateľov v Žilinskom kraji. Bez prúdu je v tomto čase približne 37-tisíc odberných miest vrátane tých v Bytči a Liptovskom Mikuláši.

Stredoslovenská distribučná (SSD) eviduje v poruchovom stave 26 vedení vysokého napätia. Mimo prevádzky je viac ako 400 distribučných trafostaníc. Príčinou sú najmä popadané stromy, ktoré trhali vodiče a poškodzovali stĺpy.

Najviac postihnutou oblasťou je Banskobystrický kraj, konkrétne okresy Rimavská Sobota, Poltár, Žiar nad Hronom, Krupina a Zvolen. Výpadky však neobišli ani sever krajiny. Bez prúdu sú stovky obyvateľov v okresoch Bytča a Liptovský Mikuláš.

„Elektrikári zo SSD sú v plnom nasadení a robia všetko, čo je v ich silách, aby situáciu zvrátili. Na mnohých miestach ešte len prebieha vyhľadávanie poruchových miest, pretože sa nachádzajú v odľahlých a ťažko prístupných lokalitách. V niektorých oblastiach navyše stále sneží a fúka silný vietor,“ uviedol Miroslav Gejdoš, hovorca SSD.

V takýchto prípadoch je veľmi náročné a žiaľ, niekedy až nemožné dopraviť na miesto potrebnú techniku, takže musíme čakať na ustálenie počasia. Vzhľadom na aktuálnu poveternostnú situáciu nie je vylúčené, že poruchy budú ešte pribúdať.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., (SSD) zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.


 

 

 

 67 reakcií
Zdroj: SSD


Dopravný servis
Hlavná, Bytčica
Kolóna
12:52
Bytčica, Dlhá
Kolóna
12:30
Rajecká cesta
Kolóna
12:29
Bytčická
Jama na ceste
12:28
Bytčica, Dlhá
Kolóna
12:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia