Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Ružomberku došlo k tragickej dopravnej nehode, zrážku s nákladiakom neprežila jedna osoba
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

27 január 2021 - 13:48

Študentskou osobnosťou Slovenska sa stala Petra Urbancová, skúma fotoniku na Žilinskej univerzite

Foto: Študentskou osobnosťou Slovenska sa stala Petra Urbancová, skúma fotoniku na Žilinskej univerzite
Foto: Archív UNIZA

Doktorantka Petra Urbancová z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA) získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska akademického roka 2019/2020 v kategórii Elektrotechnika, priemyselné technológie. Študentka získala ocenenie za doterajšie vedeckovýskumné výsledky v oblasti fotonických a plazmonických štruktúr.

Fotonika je veda o svetle a o aplikáciách, kde sa svetlo využíva. Pokrýva oblasť komunikačných technológií, zelenej energie, ale aj ľudského organizmu, kde zasahuje biofotonika. Oblasť optiky, fotoniky a materiálových technológií stále napreduje, keďže svetlo má niektoré parametre, ktoré sa javia ako veľmi výhodné na najbližšie obdobie budúcnosti a láka aj investorov. 

Výskumníčka z FEIT UNIZA pracuje s najmodernejšími 3D technológiami. S ich pomocou vyvíjajú čipy a senzory častokrát také malé, ako je priemer ľudského vlasu. Tvoriť senzory s vysokou citlivosťou a integrovať ich do čipov a malých zariadení, navrhovať biologické aplikácie alebo biočipy, ktoré by mohli tieto senzory integrovať a rozšíriť množstvo informácií napríklad o vlastnostiach kvapalín je silnou motiváciou nielen pre vedcov, ale aj pre priemysel a komerčné využitie v praxi. 

Vďaka fotonike operujú oči laserom

Očakáva sa, že 21. storočie bude závisieť od fotoniky v rovnakej miere ako 20. storočie od elektroniky. V roku 2014 bola udelená Nobelova cena vo fyzike za bielu, respektíve modrú LED, v roku 2018 trojici vedcov za vývoj optickej pinzety a za vývoj vysoko intenzitných ultrakrátkych laserových pulzov. Práve pomocou nich sa dnes bežne vykonávajú laserové operácie očí.

Inžinierka Urbancová je aktívnou účastníčkou odborných vedeckých konferencií doma aj v zahraničí. Na medzinárodnej konferencii ADEPT 2019 v Štrbskom Plese vyhrala súťaž príspevkov doktorandov. Je členkou riešiteľských kolektívov 4 grantov z oblasti fotoniky a technológií. 

Zdroj: Archív P. Urbancová

Počas výskumu na svojej dizertačnej téme otvorila novú zaujímavú spoluprácu s odborníkmi z VŠB TU v Ostrave. Úspešne publikuje, pracuje v špičkových tímoch a svojou prácou chce motivovať aj ďalších mladých a zvedavých ľudí:

„Moje doktorandské štúdium nadväzuje na veľmi moderný inžiniersky študijný program fotonika, ktorý sleduje trendy implementácie svetla do nových technológií. Tento študijný program prináša študentom nielen teoretické poznatky, ale takisto aj praktické zručnosti, ktoré môžu získať prácou v laboratóriách, ktoré sú im plne k dispozícii,“ vysvetľuje výskumníčka.

Praktické zručnosti už počas štúdia

Študenti v programe prostredníctvom svojich bakalárskych a diplomových prác participujú na odborných témach a svoje prvé vedecké výsledky vedia získať už počas štúdia.

„Študenti študijného programu fotonika, rovnako ako moji bývalí spolužiaci nemajú problém nájsť uplatnenie v špičkových firmách ako na Slovensku, tak aj u našich susedov v Českej republike. O ďalšom zahraničí ani nehovorím, tam je po nich veľký dopyt. Moja práca je úzko previazaná s budúcnosťou týchto mladých ľudí. Môžu s nami prežívať chvíle, keď sa v laboratóriu darí a robíte na svetových veciach,“ spresňuje Urbancová.  

Objaviť svet svetelných technológii môžu študenti aj v študijnom programe elektrooptika. Cestu úspešnej vedkyne jednoznačne ovplyvňuje zázemie na UNIZA, najmä profesor Pudiš a skvelí ľudia okolo. Jej odkazom a túžbou je, aby špičkoví slovenskí študenti nemuseli odchádzať študovať do zahraničia a aby špičkové vedecké tímy mali motiváciu ostať doma na Slovensku. A výzva študentom?

„Netreba sa báť technických smerov a treba byť zvedavý. Škola poskytne základ. Ak sa chcú študenti posunúť ďalej v nejakej oblasti, musia si veci len naštudovať. A všetko sa dá zvládnuť, len treba chcieť. Teda, takto sa to aspoň podarilo mne. Šťastný osud vedca si ich potom už nájde,“ dodáva doktorandka P. Urbancová.224 reakcií
Zdroj: UNIZA


Dopravný servis
Brodno
Stacionárny radar
22:44
Košická
Policajná hliadka
20:15
Hričovská
Jama na ceste
20:11
Hričovská
Iné nebezpečenstvo
20:09
Estakáda
Iné nebezpečenstvo
19:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia