Do budovania Národného batériového centra sa zapája aj Žilinská univerzita v Žiline


Foto: Do budovania Národného batériového centra sa zapája aj Žilinská univerzita v Žiline Foto: ilustračné - pixabay

Zástupcovia Slovenskej akadémie vied (SAV), Zväzu automobilového priemyslu, Slovenskej asociácie pre elektromobilitu a viacerých univerzít dnes spoločným memorandom iniciovali vznik projektu Národného batériového centra. Cieľom je podpora vývoja a výroby pokročilých batérií. 

Medzi zapojenými univerzitami sa nachádza aj Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA): „Som veľmi rád, že vďaka projektu Národného batériového centra sa prepája veda, výskum a inovácie s priemyslom,“ dodal Jozef Jandačka, rektor UNIZA.

Centrum sa bude sústrediť na tri kľúčové oblasti, ktoré boli identifikované ako tie, v ktorých dokážu slovenské subjekty vzhľadom na svoje kompetencie najlepšie uspieť.

Spúšťame prípravu projektu Národného batériového centra, ktoré má ambíciu podporiť najperspektívnejšie súčasti hodnotového reťazca batériového priemyslu. Chceme sa zaradiť k najlepším hráčom v rámci európskeho priestoru,“ hovorí predseda SAV Pavol Šajgalík.


Dlhšia životnosť, optimálny výkon aj možnosti recyklácie

Prvý pracovný balík sa zameria na suroviny, materiály a batériové články, ktoré sú dostupné na Slovensku a mohli by prispieť k vývoju pokročilých elektród, elektrolytov a článkov s cieľom výrazne zlepšiť vlastnosti batérií. Zámerom bude identifikovať potenciál našich surovín, možnosti ich úpravy a možné využitie. 

„Prioritnými témami bude výskum a vývoj nových materiálov pre elektródy lítiových batérií aj na báze síry, tuhých elektrolytov ako aj nových batérií typu hliník-vzduch, batérií na báze iónov sodíka a železanov a zvýšenie výkonnosti a predĺženie životnosti batérií,“ objasňuje Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity Košice

Pracovný balík dva s názvom Batériové systémy a ich manažment by sa mal zamerať na vývoj inovatívnych systémov riadenia batérií či batériových senzorov ako aj na pokročilé techniky pre monitorovanie stavu batérií a superkapacitorov počas ich záťaže s cieľom optimalizovať ich pracovný režim. 

Dôležitou témou je tiež  recyklácia a ďalšie využitie batérií, ktorá by mala byť riešená v rámci pracovného balíka 3. Tento pracovný balík sa zameria na vývoj recyklačných procesov pre lítiové batérie ako aj na vývoj riešení pre ich opätovné využitie (tzv. druhý život batérií). 

„Cieľom projektu Národného batériového centra je nielen spoločne pracovať na vývoji technológií, ale tiež zabezpečiť ich transfer do reálneho priemyslu. V rámci tohto verejno-súkromného partnerstva sa chceme zamerať na praktické testovanie a validáciu nových technológií s priemyselnými partnermi,“ dodáva Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: SAV, UNIZA