Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Ružomberku hospitalizovali ďalších štyroch pacientov s podozrením na koronavírus

23 apríl 2019 - 16:34

Jarná škola programovania v Žiline prekonala všetky očakávania, pokračovať bude letným turnusom

Foto:  Jarná škola programovania v Žiline prekonala všetky očakávania, pokračovať bude letným turnusom
Foto: Účastníci Jarnej školy programovania 2019. Zdroj: Ing. Dobroslav Grygar

Každoročne, na konci marca, usporadúva Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline sústredenie stredoškolských študentov s názvom „Jarná škola programovania“. Ide o obľúbený týždenný IT tábor, počas ktorého majú žiaci stredných škôl bezplatne zabezpečenú stravu i ubytovanie.

Každý rok sa nesie v znamení pridávania zaujímavého príbehu ku klasickej výučbe programovania vo aplikácie, ktorú účastníci v priebehu týždňa vyvíjajú. Tento rok mali k dispozícii tri zaujímavé témy, ktoré boli odstupňované požadovanou úrovňou vedomostí, potrebných na úspešné zvládnutie kurzu.

Žiaci sa tak mohli venovať témam: “Internet vecí (Internet of Things)”, “Solárne autíčko (Energy harvesting)” a “Umelá inteligencia v počítačových hrách”. Veľký záujem žiakov stredných škôl o absolvovanie jarnej školy programovania organizátorov milo prekvapil, celkovo prišlo 357 prihlášok.

Mapa zapojenia stredných škôl do Jarnej školy programovania

Napriek navýšeniu pôvodného počtu nebolo možné vyhovieť viac ako polovici prihlásených uchádzačov. Štvrtého ročníka obľúbeného IT tábora sa nakoniec zúčastnilo 130 žiakov prakticky z celého Slovenska: zapojených 45 stredných škôl, 30 miest a 26 okresov. 

Potešením bol aj záujem dievčat o podujatie. Zdroj: Ing. Dobroslav Grygar

Odozva stredoškolských učiteľov, ktorí sa taktiež zúčastnili jarnej školy spolu so svojimi študentami, je podobne veľmi lichotivá. Je zaujímavým poznatkom, že žiaci sa mimoriadne rýchlo dokážu zorientovať vo vývojovom prostredí, napriek skutočnosti, že bolo pre nich nové. Dokážu rýchlo vytvoriť a odladiť funkčnú aplikáciu s využitím predpripravených tried.

Žiaci pracovali v malých skupinách na zadaných úlohách. Zdroj: Ing. Dobroslav Grygar

Nakoľko podujatie Jarná škola programovania prekonala všetky očakávania, rozhodla sa fakulta pre realizáciu pokračovania podujatia s názvom Letná škola programovania, ktorá sa uskutoční v týždni od 3. do 7. júna.Bližšie informácie budú zverejnené na webovejfacebookovej stránke. 

„Na záver by sme chceli poďakovať našim kolegom z Katedry technickej kybernetiky za zabezpečenie odbornej stránky podujatia, študentom a doktorandom za pomoc pri organizačnom zvládnutí podujatia a sponzorom za finančnú podporu, či venovanie vecných cien do záverečných súťaží (IT klaster Z@ICT, Accenture, INLOOPX, Avast, Softec, Bel Power Solutions),“ uviedli organizátori. 

Posledný deň podujatia žiaci stredných škôl súťažili so svojimi „solárnymi autíčkami“. Zdroj: Ing. Dobroslav Grygar

Tí zároveň veria, že zúčastnení žiaci stredných škôl sa budú naďalej venovať a zdokonaľovať v oblasti IT, programovania alebo robotiky a v budúcnosti sa s nimi stretnú na Fakulte riadenia a informatiky ako už so študentami študijného programu Informatika alebo Počítačové inžinierstvo. Tento rok je možné podávať elektronické prihlášky až do 30. apríla.

 


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

33 zdieľaní
Zdroj: FRI UNIZA

Dopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
23:28
Lavobrezná
Prekážka na ceste
23:08
Košická
Policajná hliadka
22:23
Hričovská
Jama na ceste
21:39
Radoľa
Prekážka na ceste
21:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina