Výstava Vtedy a dnes v Terchovej... - vernisáž v Makovického dome 3. augusta 2017


Foto: Výstava Vtedy a dnes v Terchovej... - vernisáž v Makovického dome 3. augusta 2017 Foto: Milan Kosec

Pekne vás vítame v kraji Jánošíka, bude vám vyhrávať Terchovská muzika… Tak znela prvá pieseň nultého ročníka Jánošíkových dní v Terchovej, ktorý sa konal v auguste, v roku 1959, pod názvom Jánošíkovská Terchová - Krajské slávnosti piesní a tancov. Jánošíkove dni v Terchovej píšu svoju históriu už 55 rokov a práve pri tejto príležitosti zrealizovalo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja výstavu Vtedy a dnes v Terchovej.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 3. augusta 2017 v priestoroch Makovického domu v Žiline a bola zároveň slávnostným otvorením medzinárodného festivalu. Živou pozvánkou na vernisáž i samotné terchovské slávnosti bola, ako inak, terchovská muzika, a to Terchovská muzika z Dolniakov, ktorá úspešne účinkovala i v obľúbenej televíznej folklórnej šou Zem spieva.

Všetkých zúčastnených svojimi príhovormi pozvali na výstavu a tiež do Terchovej riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja Pavol Holeštiak, starosta obce Terchová Jozef Dávidík, riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Soňa Řeháková a šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj. Vypustením symbolických 55 balónov do neba bol teda jubilejný 55. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej slávnostne otvorený.Samotná výstava v Makovického dome v Žiline priblíži návštevníkom históriu a vývoj festivalu, od jeho vzniku až po súčasnosť. Prostredníctvom archívnych novinových článkov zo súkromnej zbierky Vladimíra Križa, ale najmä prostredníctvom výpovedí ľudí stojacich pri prvotnej myšlienke založiť v Terchovej slávnosti, sa návštevníci budú môcť oboznámiť so začiatkami festivalu, pochopiť jeho vývoj a súčasnú štruktúru.

Spomienky Gustáva Hanuliaka, Filipa Komačku a Jána Miha opisujú minulosť, no vyjadrujú aj vieru v budúcnosť Jánošíkových dní, či terchovskej muziky, ktorá bola základom pre vznik festivalu a zostala základom až do súčasnosti.

„Tieto slávnosti, to bol vždy sviatok. Aj teraz je. A to už nikto, nikto Terchovej nezoberie. Majú hocikde slávnosti, aj tie vozové sprievody už teraz. Ale Jánošíkove slávnosti sú len v Terchovej. A tu kľudne môže jedna muzika zaniknúť. Aj tak ďalšie 2 vzniknú. Terchovská hudba, tá nezanikne, nikdy,“ vyjadruje Filip Komačka svoju hrdosť na kraj Juraja Jánošíka.I Ján Miho, dlhoročný režisér a dnes hlava obľúbeného vozového sprievodu opísal svoje pocity z „furmanskej opery“: „...pretože ten kôň, keď ide a tými podkovami po tej ceste klope a keď mu tie hrkálky a zvonce štrngajú, to je: prvé sú ráfy, druhé sú podkovy, tretie sú zvonce, štvrté máme muziku, piate máme spev a ešte aj ten rehot tých koní, to je koncert, ktorý nedá nikto iný dokopy, to dáme len my, v Terchovej. To je koncert nádherný, lebo každý ten voz hrá niečo samostatne, nie je to zladené, každý hrá svoje a to je tá paráda, ktorá je neopakovateľná. Aj teraz, keď o tom hovorím, mám zimomriavky…“

Celú atmosféru výstavy dopĺňajú fotografie Milana Kosca, ktorý sa foteniu Jánošíkových dní venuje už veľa rokov. Návštevníci si výstavu Vtedy a dnes v Terchovej budú môcť pozrieť do 31. augusta 2017 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska v Žiline aj v iných ako uvedených hodinách). Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.


Prečítajte si viac:


Zdroj: Mgr.Daniela Srnanková - Krajské kultúrne stredisko