Žilinčania, plánujete na dnes pozorovanie polárnej žiary? Máme pre vás skvelé správy!


Foto: Žilinčania, plánujete na dnes pozorovanie polárnej žiary? Máme pre vás skvelé správy!
Galéria: 7 fotiek
Foto: Tomáš Janega

Skvelé novinky pre všetkých pozorovateľov polárnej žiary! Podmienky pre jeden z najkrajších prírodných úkazov budú podľa predpovedí priaznivé a už dnes v noci, v nedeľu 12. mája 2024, by sa obloha mala opäť odieť do žiarivých farieb.

„Nakoniec sa zdá, že CME (pozn. red.: uvoľnenie veľkého množstva materiálu zo slnečnej koróny do okolia) sa spoja dokopy tesne pred tým, ako začnú pôsobiť na magnetické pole Zeme. To znamená, že nám opäť hrozí geomagnetická búrka triedy G5,“ spresňuje Fénix z občianskeho združenia Severe Weather Slovakia.

Úroveň G5 pritom označuje najsilnejšiu geomagnetickú búrku, aká sa môže vyskytnúť. S tou sa Slováci mohli zoznámiť už počas noci uplynulého piatka, nezabudnuteľné nebeské divadlo z tohto dňa sa tak pravdepodobne opäť zopakuje.

Úspešnému pozorovaniu nahrávajú aj poveternostné podmienky. Obloha nad Žilinou a okolím bude v nočných hodinách jasná, bez akýchkoľvek oblakov. Hromadiť by sa mali postupne až od polnoci.


Podľa nadšencov zo Severe Weather Slovakia by plazma od Slnka mala do magnetického poľa vstúpiť medzi 19. až 20. hodinou, no pozorovanie si naplánujte až na približne 22:00 hod., kedy sa vonku úplne zotmie.

Ako odfotiť polárnu žiaru?

Aj keď žiara bude viditeľná aj voľným okom, mnohí ju túžia zachytiť na fotografii. V takom prípade si mobil či fotoaparát nezabudnite vopred doplna nabiť. Po príchode na miesto zariadenie nasmerujte na severný horizont, kde bude jav najvýraznejší, a zastabilizujte ho. Pokiaľ sa s nastaveniami v mobile nechcete zbytočne zdržiavať, využite nočný režim. Ten by mal byť pri silnej polárnej žiare dostatočný.

V opačnom prípade si manuálne nastavte zaostrenie do nekonečna, clonu (označovanú aj aperture) znížte na minimum, aby ste zachytili čo najviac svetla z polárnej žiary. ISO naopak vystreľte do vysokých čísel. Ak vám bude prekážať vysoký šum a technika vám to dovoľuje, neskôr ho môžete znížiť k vašej spokojnosti.

Posledným dôležitým nastavením je expozičný čas, ktorý prispôsobíte podľa aktivity polárnej žiary. Pri slabšej intenzite sa pohybujte medzi 15 až 30 sekundami, ak sú však podmienky viac než prajné, postačovať vám bude aj 10 sekúnd.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: