Diviaky na Hájiku hrajú bowling. Kontajnery už len neprevracajú, jeden spustili aj dole ulicou


Foto: Diviaky na Hájiku hrajú bowling. Kontajnery už len neprevracajú, jeden spustili aj dole ulicou Foto: Hore: čitateľka Miriam; Dole: Facebook/Zuzana Jaššáková

Poškodzujú autá, znečisťujú okolie a po novom aj ohrozujú vodičov na cestách. Diviaky opäť sťažujú životy obyvateľom žilinskej mestskej časti Hájik. Aktívne boli aj v posledných dňoch, čo potvrdzujú viaceré upozornenia v komunitnej skupine na sociálnej sieti.

V piatok 10. mája dospelé jedince spolu s potomstvom vystrájali na ulici Jura Hronca, kde miestnych rušili celú noc. Nemôžeme spávať, strašný buchot aj polhodinu vkuse,“ píše znepokojená Miriam, ktorej sa zásah zo strany mesta voči návštevám týchto zvierat na sídlisku zdá nedostatočný.

Žilinčanov však okrem hluku v nočných hodinách čakalo v uvedenej lokalite aj raňajšie prekvapenie. Medzi panelákmi divá zver prevrátila na zem viacero kontajnerov na triedený odpad, z ktorých tak vypadli krabice, obaly, tašky či papiere.

Len o dva dni na to, počas nedeľňajšej noci 12. mája, diviaky navštívili vedľajšiu ulicu Korzo, kde rovnako prišli skontrolovať obsah smetných nádob. Keď však kontajner nie je zaistený voči pohybu, skončiť to môže rôzne.


„Dnes v noci hrali diviaky bowling,“ poznamenáva s nadhľadom Zuzana a dodáva, „kontajner pustili z Korza dole až k zastávke M. Bela. Išiel stredom cesty ulicou J. Hronca a zastal v strede hlavnej cesty.“ Našťastie počas hlbokej noci nechodí po cestách veľa áut a nedošlo tak k žiadnemu ohrozeniu.

Sťažnosti tak naďalej prichádzajú aj napriek doterajším krokom zo strany mesta, ktoré majú zamedziť prístup diviakom k odpadkom. Ide najmä o vybudovanie polopodzemných kontajnerových stojísk, ktorými disponujú obyvatelia na uliciach Jedlíkova, Kempelenova, Mateja Bela, Stodolova či na Slnečnom námestí.

V spomínaných miestach systém splnil svoj účel, no zdá sa, že diviaky postupne spoznávajú aj ďalšie ulice a radi sa do nich vracajú. Na mesto tak svojou opakovanou aktivitou divá zver nepriamo apeluje aj sama.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: