VIDEO: Viac než 100 chýb za hodinu. Žilinčania stále nevedia, ako jazdiť cez turbo-okružnú križovatku


Foto: VIDEO: Viac než 100 chýb za hodinu. Žilinčania stále nevedia, ako jazdiť cez turbo-okružnú križovatku

Na jeseň minulého roka na najväčšom sídlisku v Žiline dokončili turbo-okružnú križovatku, ktorá je prvou svojho druhu v celom meste a okolí. Výstavba štvorramenného objazdu na ulici Vysokoškolákov trvala tri mesiace a jej cieľom bolo výrazne zrýchliť premávku v oblasti. To sa podľa vyjadrenia mnohých motoristov podarilo, niektorí vodiči však križovatkou stále prechádzajú nesprávne.

Kruhový objazd pri obchodnom dome OBI tvoria dva pruhy usporiadané do špirály. Na viacerých miestach ich od seba oddeľujú nízke betónové pásy. Vo frekventovanom smere z centra mesta na Rosinu (a naopak) má križovatka dvojpruhové vjazdy aj výjazdy. Dvomi pruhmi do nej vchádzajú autá aj od obchodného centra Dubeň a ulice Obchodná, vyjsť na tieto smery však môžu iba jedným pruhom.

Napriek tomu, že kruhový objazd otvorili už pred siedmimi mesiacmi, mnohí obyvatelia aj návštevníci Žiliny stále nevedia, ako ním jazdiť. Radia sa do nesprávnych pruhov, nedávajú správne prednosť ostatným vozidlám a niektorí dokonca prechádzajú cez oddeľovacie pásy. Takouto jazdou často vytvárajú nebezpečné situácie a je len otázkou času, kedy dôjde k vážnejšej nehode.

Turbo-okružnú križovatku na Vlčincoch sledovala v uplynulých dňoch zo vzduchu kamera. Počas jedného hodinového videozáznamu sa napočítalo až 105 vozidiel, ktorých vodiči spravili pri prejazde križovatkou chybu. Zostrih z tohto videa prinášame na konci článku.

„Ani jeden z nich nešiel ani chaoticky ani nesprávne. Nie je tam plná čiara, takže si môžu prechádzať, koľko sa im len zachce,“ komentoval video jeden z našich čitateľov. Podobný názor mali pritom viacerí. Vodiči, ktorí nerozumejú spôsobu jazdy cez túto križovatku, zas majú niekoľko sťažností. Niektorým pripadá neprehľadná, iným sa nezdá dostatočné zvislé ani vodorovné dopravné značenie, ďalší by radšej prijali obyčajný dvojpruhový objazd. Problémy spôsobuje aj jeho obídenie dookola.


„Keď sa chcete otočiť na kruháči naspäť, od kadiaľ ste vošli, nemôžete sa vrátiť do vnútra, musíte proste zablokovať všetkých, ktorí chcú vojsť na kruháč. Prakticky žiadny rozdiel oproti normálnemu dvojpruhovému kruháču, akurát má tento jeden mínus, že sa na ňom nedá normálne otočiť naspäť bez toho, aby ste nezablokoval 3 vjazdy,“ napísal pod naše video jeden z vodičov.

V skutočnosti je obídenie celého objazdu dookola pomerne jednoduché, je však možné iba z dominantných smerov, teda od Rosiny alebo centra Žiliny. Stačí doňho vojsť v ľavom jazdnom pruhu, ktorý vodiča automaticky bez preraďovania vyvedie do vonkajšieho pruhu a umožní mu opustiť križovatku v smere, odkiaľ prišiel. Od Dubňa ani Obchodnej takýto manéver možný nie je bez porušenia predpisov.

Pokiaľ si nie ste istí, ako správne prejsť cez žilinskú, ale aj iné turbo-okružné križovatky podobného tvaru, pozrite si náš NÁVOD. Ten sme pre vodičov pripravili hneď po jej sprejazdnení.

Pokiaľ sa vám video nezobrazuje, kliknite na https://www.facebook.com/zilinak/videos/428516553223202.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: