Zakladateľ Žilinskej ligy tenisových amatérov: Chceli sme stmeliť komunitu a vytvoriť nové priateľstvá


Foto: Zakladateľ Žilinskej ligy tenisových amatérov: Chceli sme stmeliť komunitu a vytvoriť nové priateľstvá Foto: Marián Žucha

Pod touto skratkou sa v skutočnosti neukrýva farba, ale Žilinská liga tenisových amatérov, ktorú pred tromi rokmi založil Marián Žucha. Čo všetko liga hráčom ponúka, ako fungujú zápasy, kedy a kde sa hráva a s akou myšlienkou vznikla sa dozviete v rozhovore s jej zakladateľom a hlavným organizátorom. Marián okrem iného prezradí, aké sú plány na nasledujúcu sezónu a priblíži dôležitý dobročinný rozmer ligy.

Čo je to ŽLTA a ako vznikla?

ŽLTA je Žilinská liga tenisových amatérov. Je určená pre amatérskych, rekreačných, ale aj bývalých hráčov tenisu zo Žiliny a okolia. V ŽLTA figurujú hráči z celého Žilinského kraja. Nedávno skončila tretia sezóna, kde sme mali hráčov z Považskej Bystrice, Bytče, Hričova, Terchovej, Kysuckého Nového Mesta, Čadce, Skalitého, Rajca, Rajeckých Teplíc, Domaniže a z ďalších obcí a miest. Z Terchovej a Belej pochádzajú asi najväčší zanietenci, ktorí stíhajú hrať aj Terchovskú ligu, čo je super. Hráčov máme dokonca aj z Oravy a tenisová liga sa stále rozrastá.

ŽLTA je môj projekt, ktorý vznikol v roku 2020 aj napriek Covidu. Kvôli tomuto faktoru najprv nebolo isté, či sa vôbec prvá sezóna v tomto roku uskutoční, alebo sa odloží na inokedy. Nakoniec sa uskutočnila, aj keď začala značne neskôr. Covid opatrenia nám ju nedovolili odštartovať na začiatku jari, ale až niekedy začiatkom júna. Mám samozrejme blízkych kamarátov, ktorí mi v tomto projekte pomáhajú, či už s webom, grafikou alebo pri usporadúvaní a chystaní vecí, kde treba viac ľudí. Dokonca sa zapájajú aj samotní účastníci, a aj vďaka ich názorom a spätnej väzbe vieme ligu naďalej spoločne vylepšovať.

S akou myšlienkou si ligu založil?

Samotná myšlienka vznikla v roku 2019, keď sme spolu s kamarátmi zorganizovali amatérsky tenisový turnaj s charitatívnym podtónom na kurtoch pri nemocnici v Kayman klube, kde prišlo myslím 24 účastníkov. Tiež to boli hráči zo širšieho okolia, nielen zo Žiliny. Dokonca prišiel jeden hráč z Košíc, ktorý k nám meral najdlhšiu cestu a nakoniec aj v tesnom finále vyhral. Vtedy vo mne skrsla myšlienka urobiť tenisovú ligu, pretože v Žiline nič také nebolo. Napríklad Terchovci, ktorí prišli na turnaj, hovorili, že chodia hrávať tenisovú ligu na Oravu. Tak prečo by mali merať takú cestu, ak môžeme vytvoriť niečo podobné tu v meste, akým je Žilina?

Myšlienkou vytvorenia amatérskej tenisovej ligy bolo aj prepájať ľudí, ktorí si v Žiline nemali s kým zahrať. Nadobudnúť nové priateľstvá a stmeliť komunitu, ktorá sa nepozná. Aby si rekreační hráči tenisu našli nových parťákov a ľahšie vyhľadali niekoho na tenis, s kým si potom na jednej úrovni dobre zahrajú a prípadne pomôžu aj v iných oblastiach. Máme aj prisťahovalcov, napríklad hráčov z Košíc, ktorí tu nemajú s kým hrať, pretože nepoznajú ľudí v Žiline. Zapojili sa do ligy a našli kamarátov na tenis, s ktorými teraz hrávajú a stretávajú sa aj mimo kurtu. Ďalej poviem aj príklad zo sezóny 2021. Chalan hral ligu s ďalším hráčom a nakoniec si pomohli aj v rámci obchodných záležitostí. Jeden z nich je totiž grafik a druhý má reštauráciu, kde potreboval nový vizuál menu lístkov, tak medzi nimi vznikla pracovná spolupráca. Krásne nie? Neviem, ako to už dopadlo, ale toto sú situácie, ktoré ma tešia. A kto vie, raz možno vďaka ŽLTA vznikne aj nejaká tá láska a pôjdeme na svadbu (smiech).


Ako funguje liga?

ŽLTA ligy sa hrajú počas letnej sezóny. Vždy chceme začať čo najskôr na jar, kedy sa už dá hrať von na antukových dvorcoch. Naše súťaže potom trvajú približne do konca októbra, nanajvýš sa niektoré zápasy odohrali v novembri. To už je ale celkom neskoro a chceme to do ďalšej sezóny nastaviť na skorší dátum ukončenia. Je tam viacero dôvodov, prečo to už nie je ideálne. Je skôr tma, chladnejšie a posúva sa čas. Od 2021 máme dokopy osem líg - šesť súťaží vo dvojhre a dve vo štvorhre. Jedna kategória vo dvojhre, vekovo ohraničená, je liga 50+. Ďalej superliga je akousi výnimkou z amatérskej roviny. Do nej sa môžu prihlásiť aj hráči, ktorí v minulosti hrávali tenis pod trénerom alebo na okruhu v ktorejkoľvek vekovej kategórii. Ostatné súťaže sú v amatérskej rovine.

Samotné zápasy fungujú tak, že hráčom pred začatím sezóny urobíme na našom webe rozlosovanie zápasov na ligovú časť v každej súťaži. Hráči potom vedia, že si majú v rozpätí niekoľkých dní (približne 10) odohrať zápas s človekom, ktorý im bol v danom termíne vylosovaný. Oni sa následne dohodnú a podľa časov, ktoré obom alebo v prípade štvorhry všetkým štyrom vyhovujú, si vyberú areál, kde je voľný kurt. Keď sa dohodnú, informujú organizátora. Keď môžem, rád sa zápasov zúčastňujem aj z dôvodu, že poznám hráčov, a tak ma zaujíma, ako zápasy dopadnú. Tým, že je okolo toho veľa organizácie, tak ma to jednoducho vťahuje do deja. Na zápasoch robím hráčom aj foto-výstupy alebo videá na pamiatku a do našej galérie, nech je na čo spomínať. 

Rozhodcov nemáme, keďže to by bolo logisticky veľmi náročné a najmä zbytočné. Hráme amatérsku súťaž, kde však máme skvelých hráčov a môžem s kľudom povedať, že hrajú férovo. Navyše pre hráčov máme ocenenia aj za „fair play“ v každej súťaži, čím ich vieme motivovať a udržať to na výbornej úrovni. Hráči majú na zápasoch často aj svojich známych a vedia tiež férovo vyhodnotiť, kedy bol alebo nebol out. Samozrejme, emóciám sa v športe niekedy nevyhneme, čo som aj rád (smiech), lebo to nemu tiež patrí. Mierne konflikty, ktoré sme doposiaľ mali, sa vyriešili zakaždým v pohode až skvele. Čo sa týka výsledkov zo zápasov, tak po ich konci hráči nahlásia svoj výsledok organizátorovi, ktorý ich nahadzuje na webovú stránku.

Kde sa hrávajú ligové zápasy?

Máme dohodnuté zatiaľ tri areály. Naším domovským stánkom je Kayman klub v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, ďalšie kurty sú pri žilinskej univerzite a tretí areál je na Rosinskej ceste za internátom pri bývalej chemickej škole. Samozrejme sú možnosti spolupráce, kam by sme vedeli ligu rozšíriť. Pri vyššej účasti vieme osloviť aj ďalšie areály, ktoré sú k dispozícii.


Kto sa môže prihlásiť?

Prihlásiť sa môžu ženy aj muži rôzneho veku. Najmladšia účastníčka tejto sezóny ŽLTA má 13 rokov, najstarší účastník 71 rokov. Zaujímavé je, že tá 13-ročná je trénovaná hráčka, ktorá hráva za klub v Žiline, no ešte sme ju nezaradili do Superligy. Stále sa totiž vyvíja a tam by si zatiaľ tak dobre nezahrala. Najskôr sme ju zaradili do 1. ligy, kde sme predpokladali, že to pre ňu bude zaujímavé. Počínala si dobre. V ligovej časti skončila druhá, ale následnú turnajovú časť vyhrala, čím si zabezpečila postup, a tak sme ju posunuli o ligu vyššie do extraligy. 

Najstarší pán je z Domaniže, hral vo štvorhre a taktiež si počínal veľmi dobre. Klobúk dole pred ním. Je príjemné, že aj v takomto veku prichádzajú hráči do našej ligy a že sú stále aktívni. Čo sa týka menších detí, pre tie súťaže zatiaľ nerobíme, pretože ich nie je dostatočný počet. Ale hlavný dôvod je aj ten, že v tomto veku sa skôr len hrajú, spoznávajú s príslušenstvom a majú základy pohybu, takže to ešte podľa môjho názoru nie je na súťaženie. Hráči v našich ligách nie sú rozdelení podľa veku, jediná takto ohraničená kategória je spomínaná liga 50+, v ktorej hrajú hráči, čo dosiahli alebo v danom roku dosiahnu vek 50 rokov. Ostatné kategórie sú rozdelené podľa výkonnosti hráča.

Akým spôsobom sú hráči rozdelení do kategórií?

Hráči, ktorí hrali predošlú sezónu sú viac-menej jasne daní. Pred štartom novej sezóny sa robia len „kozmetické“ úpravy na základe tabuľky, aby sedeli počty v ligách, keď sa nahlasujú noví. S novými hráčmi komunikujem telefonicky a následne ich rozdeľujem. Na základe toho, čo mi nový hráč povie, s kým hráva a na základe jeho výsledkov, výkonnosti a štatistík. Tieto údaje nám napovedia, do akej úrovne alebo kategórie nového hráča zaradiť. Keď si nie som úplne istý a nájdem si čas, tak si idem s novým hráčom zahrať osobne, aby som vedel ideálne posúdiť, kam ho zaradiť. Ak niekoho nevieme úplne presne zaradiť, nevadí. V každej sezóne totiž niekoľkí najlepší hráči postupujú o ligu vyššie a z posledných priečok zas zostupujú, aby našli seberovných súperov v inej súťaži v nasledujúcej sezóne. Takých hráčov je však minimum, môžem povedať, že asi žiadny (smiech). 

Ako hodnotíš poslednú sezónu oproti druhej a prvej?

Tretiu sezónu hodnotím ako najúspešnejšiu, nielen na základe štatistík. Tak ako v predošlej sezóne sme mali 8 líg. Spolu sa v týchto ligách odohralo takmer 500 zápasov, čo je zatiaľ najviac. Mali sme celkovo 104 jednotlivých účastí v ligách. Unikátnych hráčov však bolo takmer 90. To znamená, že niektorí hráči hrali viac kategórií. Dvaja alebo traja hráči boli až v troch kategóriách, čo je maximum. Spĺňali totiž podmienky na ligu 50+, klasickú ligu podľa výkonnosti vo dvojhre a zahrali si aj štvorhru.

Oproti minulej sezóne je určite úspešnejšia, hoci bola účasť len o niečo vyššia, tak sa odohralo asi o 50 zápasov viac. Hráči sa nám obmenili, pretože niektorí nemohli pokračovať z dôvodu zranení, odcestovania alebo jednoducho nechceli už ďalej hrať súťažne. Namiesto nich prišli noví hráči najmä z okolia Žiliny. Zapojili sa noví hráči z Bytče, Kysúc, Oravy a podobne. Aspoň vieme, že sa liga dostala do povedomia aj v širšom okolí naprieč Žilinským krajom, čo som určite rád.

Na začiatku, v roku 2020, bolo v prvej sezóne 38 hráčov, ktorí boli rozdelení do dvoch líg vo dvojhre podľa úrovne. Keďže teraz máme takmer trojnásobok účastí a aktuálne sa ďalší noví hráči prihlasujú do sezóny 2023, tak to pravdepodobne robíme dobre. 

Ako sa dá prihlásiť na nasledujúcu sezónu?

Na webovej stránke zlta.sk máme v hornej časti tlačidlo pre nezáväznú registráciu do sezóny 2023. Stačí kliknúť, vyplniť a poslať nezáväzný formulár. Pred začiatkom sezóny nových hráčov kontaktujem, zistím, či majú reálny záujem, určíme kategóriu, v ktorej by si ideálne zahrali a následne posielam týmto hráčom záväznú registráciu.

Platia hráči štartovné?

Každý hráč uhradí určité štartovné na sezónu a následne už neplatí nič. Teda pokiaľ nemá záujem o nejaký produkt, napríklad tričko ŽLTA alebo ďalšie sady loptičiek, rakety a podobne. V cene štartovného sú zahrnuté tenisové kurty v areáloch, s ktorými máme spoluprácu. Ďalej sada tenisových loptičiek, na konci ocenenia pre víťazov, ale aj pre spomínaných fair-play hráčov. Toto ocenenie určujú v ankete na konci sezóny samotní hráči, korí hlasujú, s kým sa im najlepšie alebo „najférovejšie“ hralo. Snažíme sa ich tým motivovať, aby hrali fér, keďže nemáme rozhodcov. Je tu však výborná komunita a veľmi málokedy dôjde k tomu, že by sa niekto snažil byť neférový. Navyše v ankete majú veľakrát problém zahlasovať za toho jedného naj, keďže sa im s každým hralo veľmi dobre. 

V štartovacom balíku je zahrnuté aj posedenie s vyhodnotením a bohatým cateringom. Na konci sezóny máme v určený deň „finále“ turnajovej časti, kde sa okrem niekoľkých finálových zápasov uskutoční posedenie spojené s vyhodnotením uzatvorených súťaží. Odovzdávame trofeje, vecné ceny a rôzne poukazy. Posedíme spoločne pri výbornom jedle, občerstvení a debatujeme.


Čo ľuďom prinesie účasť v lige?

Hráčom prináša liga predovšetkým súťažný rozmer, ďalšie herné štýly a viac príležitostí na tenis. Odmenou sú nielen spomenuté ocenenia, vecné ceny, poukazy, ale najmä spoznanie sa s novými ľuďmi a spríjemnenie si antukovej sezóny. To, že si človek nejde zahrať tenis len tak, ale môže si aj zasúťažiť, je pre mnohých motivujúce. V jednote je predsa sila a páči sa mi, že si hráči vedia pomôcť aj v iných oblastiach a vznikajú nové priateľstvá. Ak to mám zhrnúť, tak liga je pre hráčov príjemným spestrením letnej tenisovej sezóny.

Dokáže sa v lige hráč vypracovať z amatéra na profesionála?

Myslím si, že hráči, ktorí už majú po dvadsiatke, sa len veľmi ťažko stanú profesionálmi (smiech). Tí, ktorí hrajú tenis, vedia, že tie správne návyky sa učia hlavne v detstve, asi od šiestich rokov. Vtedy je dieťa ako špongia, nasáva a učí sa oveľa viac a rýchlejšie. Takže je veľmi malá šanca, že by sa u nás z amatéra stal profesionál. Môžem však povedať, že všetci sa zlepšujú, čo je skvelé. Niekto viac, iný menej, čo je normálne. Stále to však ostáva v tej amatérskej rovine. Jedine spomínanej 13-ročnej hráčke Kike to môže pomôcť pri ďalších hrách vo svojej kategórii. Bude odolnejšia voči tlaku z hrania súťažných zápasov a pripravenejšia na rôznorodosť herných úderov, situácií, ako aj na dospelé alebo vyspelejšie zmýšľanie niektorých hráčok. V minulej sezóne sme mali niekoľko hráčok a hráčov, ktorí kedysi hrávali tenis, a po sezóne sa znovu nakopili k tomuto športu. Zavolali ich z Tenisového klubu Žilina a začali znovu súťažne hrávať za družstvá. Začali sa venovať aj trénovaniu. Veľmi ma to potešilo, aj keď to bolo na úkor účasti v našej tohtoročnej lige.

Aký je dobročinný rozmer ligy?

Je to dôležitý element, ktorý ma sprevádza už od roku 2014, odkedy som začal organizovať športové a ekologické podujatia v Žiline. Keď bol nejaký výťažok, tak sme sa ho snažili venovať tam, kde môže pomôcť. Minulý rok som sa spojil so žilinskou organizáciou Klub pomoci, ktorá pomáha ľuďom v hmotnej núdzi či bez domova a má na nich kontakty. Z prostriedkov, ktoré ostali z minulej sezóny, som sa v mene všetkých účastníkov a projektu ŽLTA rozhodol pomôcť práve ľuďom v núdzi. Deň pred Vianocami som nakúpil trvanlivé potraviny, sladkosti a hračky pre deti. Časť z toho som cez Klub pomoci zaniesol misionárom pre ľudí bez domova. Napojil som sa aj na centrum pomoci na Hájiku, odkiaľ prišli ľudia v núdzi. Presne 23. decembra som im tie nakúpené veci osobne postupne odovzdával. Prišla napríklad mamička s deťmi, ktorá ostala sama, tak sme jej dali časť potravín, hračky a sladkosti. Bol tam aj pán, ktorý sa stará o ženu na vozíčku a žijú iba z invalidného dôchodku - tým sme dali potraviny a ďalšiu pomoc. Všetci boli skutočne vďační. Po skončení tejto sezóny chceme opäť pred Vianocami pomôcť ďalším ľuďom v núdzi, ktorí to veľmi potrebujú. Deťom pomôžeme aj športovým vybavením, aby mohli plnohodnotne športovať. 

Aké sú tvoje plány na ďalšiu sezónu?

Už dávnejšie som rozmýšľal nad pridaním skupinovej hry, aká je v profesionálnom tenise, na štýl Davis Cup-u. U nás by mohli hrať ŽLTA Cup napríklad tímy Žilina, Terchová, Bytča a podobne. Zatiaľ som to v minulej sezóne nezaradil, lebo je to časovo náročné. Ďalej, ak by bol dostatočný počet účastníkov a najmä dievčat, tak by mohla vzniknúť aj samostatná ženská kategória, uvidíme. Dievčat však zatiaľ nie je toľko. Navyše by museli byť na jednej úrovni, aby sa to uskutočnilo. V minulej sezóne bolo niekoľko dievčat v Superlige, to bolo veľmi príjemné spestrenie, keďže hrali s mužmi vyrovnané zápasy. V uplynulej bolo jedno dievča v 1. lige a jedna žena v 3. lige.


Prečítajte si viac: