Žilinský plavec Štefánik vylepšil v Baku dva slovenské juniorské rekordy

Baku bolo dejiskom historicky prvých Európskych hier. Plavecký šport bol špecifický tým, že účastníkmi boli výhradne juniorské kategórie (chlapci 17-18 roční a dievčatá 15-16 ročné) a hry boli zároveň oficiálnymi Majstrovstvami Európy juniorov. Slovensko a mesto Žilina reprezentoval momentálne najlepší žilinský plavec, člen Klubu plaveckých športov Nereus Žilina a zverenec trénera Juraja Skopala, Vladimír Štefánik. Svoje poslanie splnil na viac ako 100%. Od nováčikov na takýchto veľkých medzinárodných podujatiach sa očakáva aspoň potvrdenie svojich osobných rekordov, pretože často tu zohráva psychika svoju úlohu a športovec svoj prvý veľký štart väčšinou nezvládne.

Štarty premenil na dva slovenské juniorské rekordy

Vlado nielenže potvrdil svoje osobné rekordy, ale ich aj výrazne vylepšil a zároveň premenil na dva nové slovenské juniorské rekordy. Jeden padol hneď pri premiérovom štarte na 50m motýlik a druhý na dvojnásobnej trati v posledný deň plaveckých súťaží. Na 50m motýlik zlepšil svoj osobný rekord o 18 stotín sekundy a slovenský rekord o 3 stotiny na 25,15 sekundy. Celkovo skončil na 29. mieste.

Presne také isté miesto si vyplával na 100m voľný spôsob, kde zlepšil svoje osobné maximum o 7 stotín a len 2 stotiny zaostal za už „fúzatým“ rekordom legendy slovenského plávania Marcelom Gérym. Vyvrcholením bol 100m motýlik, jedna z najkrajších disciplín plaveckého športu. V rozplavbách si zlepšením osobáku o 1 stotinu sekundy Vlado vyplával semifinálovú účasť s 15. postupovým miestom. Pretože sa mu vždy lepšie pláva popoludní, dúfal ešte v zlepšenie zaplávaného času. Výsledok prekvapil aj samotného Vlada, keď doobedňajší čas dokázal zlepšiť o 73 stotín. Výsledný čas 54,59 sekúnd je novým juniorským rekordom vylepšeným o 35 stotín a 12. miesto je nad očakávanie celej slovenskej plaveckej verejnosti.

Zo slovenských zástupcov bol najúspešnejší

Vlado sa tak stal najúspešnejším slovenským plavcom na týchto hrách. Zároveň opäť potvrdil svoju nomináciu na Majstrovstvá sveta juniorov v Singapoore, ktoré sa uskutočnia koncom augusta. Vladovi blahoželáme a želáme ešte veľa – veľa úspechov v domácich aj svetových plaveckých bazénoch.

Zdroj: Nereus Žilina