Dnes najčítanejšie
VIDEO: Ďalší z domácich vodičov bránil v plynulej jazde v dvoch pruhoch na ulici Vysokoškolákov

30 august 2016 - 09:52

Čestné občianstvo pre Petra Sagana budú poslanci prerokovávať na Mestskej rade

Foto: Čestné občianstvo pre Petra Sagana budú poslanci prerokovávať na Mestskej rade
Foto: ilustračné
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Na najbližsom zasadnutí Mestskej rady, ktoré sa bude konať 5.9.2016, budú poslanci okrem iného prerokovávať aj návrh udeliť Čestné občianstvo Mesta Žilina Petrovi Saganovi. Tomu už Mestské zastupiteľstvo udelilo v roku 2014 Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu Mesta Žilina.

V zmysle Štatútu Mesta Žilina môže mesto za obzvlášť významné zásluhy o mesto a jeho obyvateľov udeliť Čestné občianstvo Mesta Žilina. O udelení Čestného občianstva rozhoduje Mestské zastupiteľstvo nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov. Ak by teda Mestská rada návrh uznesenia odporučila prerokovať na Mestskom zastupiteľstve, Peter Sagan by sa mohol dočkať rozhodnutia o čestnom občianstve už 26. septembra 2016.

“Podľa odborníkov patrí Peter Sagan medzi najväčšie talenty svetovej cyklistiky v súčasnosti. Je juniorský majster sveta v cyklokrose, päťnásobný držiteľ zeleného dresu Tour de france, úradujúci majster sveta, 7-násobný víťaz etapy na Tour de France, viacnásobný víťaz etapy na Vuelte, 6-násobný slovenský cyklista roka, je najlepším svetovým cyklistom za rok  2015, momentálne vedie svetový rebríček cestnej cyklistiky a dosiahol množstvo ďalších športových úspechov a ocenení. Peter Sagan doslova dostal Žilinu na mapu sveta a dlhodobo na najvyšších svetových športových a spoločenských priečkach reprezentuje naše mesto a všetkých Žilinčanov,” uvádza v dôvodovej správe poslanec Martin Kapitulík, ktorý návrh predkladá.  

Peter sa napriek náročnému tréningovému a pretekárskemu programu nezabúda venovať aj rozvoju mládeže. V Žiline funguje Peter Sagan Academy, ktorá vychováva nádejných talentovaných cyklistov. “Odborníci na cyklistiku o Petrovi Saganovi hovoria, že je talent, ktorý sa narodí raz za 100 rokov. A my máme to šťastie, že sa takýto talent narodil práve v našom meste. Peter nezabudol na svoje rodné mesto a naplno podporuje žilinskú športovú mládež. Akadémia, ktorá nesie jeho meno, združuje desiatky mladých budúcich cyklistov a je nádejou, že možno z nej vzíde ďalší Sagan,” doplnil Kapitulík.Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Iné nebezpečenstvo
09:13
Rudinka
Práca na ceste
08:53
Oškerda
Práca na ceste
08:41
Strečno
Prekážka na ceste
08:30
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
08:26
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia