Dnes najčítanejšie
Policajti v Žilinskom kraji na cestách okrem alkoholu riešia aj technický stav vozidla či používanie mobilu za volantom

05 november 2021 - 14:50

51 diaľkových vozňov zdobia čičmianske vzory. Jazdiť budú zo Žiliny do Bratislavy aj Prahy

Foto: 51 diaľkových vozňov zdobia čičmianske vzory. Jazdiť budú zo Žiliny do Bratislavy aj Prahy
Foto: ZSSK

Krásu čičmianskeho ducha naprieč Slovenskom si môžu cestujúci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vychutnávať už plnohodnotne. Kompletne nového interiéru sa dočkali posledné dva kusy, ktoré železničiari prevzali v piatok. Vozne s odkazom na kultúrne dedičstvo Slovenska budú jazdiť aj cez Žilinu.

Celkovo 51 kusov modernizovaných osobných vozňov 2. triedy určených pre diaľkovú dopravu dokáže jazdiť maximálnou rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Interiér odkazuje na národné kultúrne dedičstvo v podobe vzorov z Čičmian:

„Nový interiér vlakov v sebe spája moderné i tradičné prvky, funkčné prostredie i príjemnú atmosféru a cestujúci majú zasa o dôvod viac dať prednosť ekologickej doprave. Hlavným cieľom je predovšetkým zvýšenie kvality cestovania, ale nezanedbateľným je aj posilnenie pozitívneho vnímania značky národného dopravcu,“ povedal Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

O modernizáciu sa postarala dizajnérska firma Aufeer Design, ktorá má dlhoročné skúsenosti v železničnom segmente – spolupracovala napríklad so spoločnosťami České dráhy, Stadler či Bombardier. Okrem ľudového motívu čičmianskeho vzoru na poťahoch sedadiel zvolil dopravca počas modernizácie i doteraz menej využívané materiály. Vo vlakoch ide napríklad o drevený dekor.

Modernizácia sa týka viacerých aspektov interiéru, osadené boli protišmykové podlahy, sklené výplne dverí a pod sedadlá doplnili ďalšie zásuvky 230v s USB portom. „Vymenené boli aj osvetlenia (dosadenie nového LED vnútorného a koncového osvetlenia) či nové vákuové toalety. Výhodami inovovaných vozňov je aj klimatizácia s reguláciou výkonu a systémom sledovania CO 2 v priestore pre cestujúcich v závislosti od obsadenia vozňa, wi-fi pripojenie na internet, systém detekcie požiaru či elektronický rezervačný systém,“ informuje národný dopravca.

Poťahy pred a po. Zdroj: ZSSK

Nové vozne typu kupé premávajú na medzinárodnej trase Žilina – Praha, ako aj na tratiach „šesťstovkových“ a „sedemstovkových“ rýchlikov (Bratislava – Žilina – Košice). 51 ks modernizovaných vozňov financoval národný dopravca z vlastných peňazí a celkový objem zákazky dosiahol hodnotu 37,8 milióna eur. Nasadzované budú na diaľkovú dopravu.

Cestujúci v okolí Žilinského kraja aktuálne využívajú nové jednotky Panter, odovzdané v plnom počte len pred dvoma týždňami. Flotila Panterov od konzorcia českej ŠKODA TRANSPORTATION a slovenskej ŽOS Trnava premáva vďaka podpore z európskych štrukturálnych fondov.

Priemerná prevádzkyschopnosť týchto elektrických jednotiek je na úrovni 93,5 percent a cestujúci ich môžu stretávať na trasách Žilina - Trenčín, Žilina - Čadca, Čadca - Zwardoň či Žilina - Liptovský Mikuláš.


Dopravný servis
Bytčická
Jama na ceste
12:44
Strečno
Kolóna
12:40
Hálkova
Kolóna
12:38
Závodská cesta
Kolóna
12:29
Mostná
Iné nebezpečenstvo
12:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia