Dnes najčítanejšie
Počas stredy došlo v Žilinskom kraji k trom požiarom, pri jednom z nich zhorela osoba

17 november 2020 - 18:38

FOTO: Žilinská nemocnica sa dnes rozsvietila na purpurovo, pripomína deň predčasne narodených detí

Foto: FOTO: Žilinská nemocnica sa dnes rozsvietila na purpurovo, pripomína deň predčasne narodených detí
Galéria: 3 fotky
Foto: FNsP Žilina

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline si aj dnes 17. novembra 2020 pripomína Svetový deň predčasne narodených detí. Starostlivosť o nedonosené bábätká patrí medzi jednu z najnáročnejších úloh jej novorodeneckého oddelenia. Vlani sa v žilinskej nemocnici narodilo 125 predčasniatok, z nich najmenšie vážilo len 550 gramov.

Na osvetu a podporu rodín s predčasne narodenými deťmi sa každoročne rozsvietia na purpurovo mnohé významné kultúrne pamiatky. Tento rok sa do fialovej farby zahalila po prvýkrát aj hlavná budova polikliniky FNsP Žilina.

„Dnes sme rozsvietili polikliniku do farby predčasne narodených detí - purpurová je farbou kráľov a bojovníkov, pretože práve predčasniatka sú naši najmenší a najkrehkejší bojovníci. Vyžadujú špecializovanú intenzívnu a dlhodobú starostlivosť, preto som rád, že na Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti o novorodencov sa o ne stará špičkový tím našich odborníkov oddelenia neonatológie,“ uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Podľa jeho slov je veľmi dôležité, aby boli týmto deťom a ich rodinám zabezpečené čo najlepšie podmienky pre ďalší vývoj a život. Predčasne narodené bábätká sa na svet dostanú o niečo skôr ako deti v rámci „štandardného“ tehotenstva, ktoré trvá 40 týždňov.

Predčasniatka sú deti narodené ešte pred 37. týždňom tehotnosti, v žilinskej pôrodnici ide približne o každé trináste novorodeniatko, pričom vo viac ako polovici prípadov sú to chlapci.

„V spolupráci s oddelením gynekológie a pôrodníctva sa u nás rodia bábätká už od 28. týždňa tehotnosti. Žiadna mamička si takto svoj pôrod neplánuje, prirodzene sa preto okamžite objaví určitý strach a neistota, keďže každý jeden týždeň v brušku navyše je pre vývoj dieťatka dôležitý,“ uviedla primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková.

Vďaka modernej medicíne a starostlivosti dnes dokážu skoro všetky predčasne narodené deti zachrániť

Najmenším bojovníkom, ktorý vlani prišiel na svet v žilinskej pôrodnici, bol len 550-gramový chlapček, o ktorého sa následne starali kolegovia v nemocnici v Martine. Predčasniatka už od narodenia bojujú s viacerými zdravotnými ťažkosťami omnoho viac ako donosené deti.

„Boj sa preto pre nás nekončí len záchranou dieťatka pri pôrode, ale ako to u nás hovoríme - detičky musíme „vypiplať“, pomôcť im prekonať rôzne problémy, ako sú najčastejšie ťažkosti s dýchaním, trávením či rôznymi infekciami, aby mohli ísť čo najskôr domov k ich blízkym,“ dodala K. Jackuliaková.

Na Svetový deň predčasne narodených detí upozorňuje žilinská nemocnica okrem večerného purpurového osvetlenia polikliniky aj na svojich sociálnych sieťach, kde dnes zverejnila jedinečnú koláž fotografií predčasniatok narodených vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina.


2949 reakcií
Zdroj: TS FNsP Žilina


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
20:00
Hričovská
Iné nebezpečenstvo
19:44
Bytčica, Dlhá
Iné nebezpečenstvo
19:29
Bytčická
Kolóna
18:08
Nemocničná
Policajná hliadka
17:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia