Dnes najčítanejšie
Na štvorprúdovkách v Žiline smú vodiči jazdiť v ktoromkoľvek pruhu, musia sa však uhnúť rýchlejším autám
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

04 september 2020 - 12:34

Letnú univerziádu odštartovali atletické súťaže, hlavný program príde v októbri

Foto: Letnú univerziádu odštartovali atletické súťaže, hlavný program príde v októbri
Foto: Matej Baluch (v strede) vyhral až tri disciplíny. Zdroj: UNIZA

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) sa popri vzdelávaní venuje aj rozvoji športu, aj preto je tento rok organizátorom najprestížnejšej univerzitnej športovej súťaže, Letnej univerziády LU SR 2020. Jej hlavná časť nastane v priebehu 5. až 8. oktobra 2020. Kráľovská disciplína však odštartovala s príchodom nového mesiaca.

Dňa 1. septembra 2020 sa uskutočnila prvá športová súťaž v atletike, pre aktuálne obmedzenia si športovci merali sily v športovom areáli prof. Pavla Gleska v Centre Akademického športu STU v Bratislave. Súčasťou univerzitnej súťaže bol aj 36. ročník Memoriálu Tomáša Babiaka.

„V sťažených podmienkach pod vplyvom vetra, vlhka a dažďa prijalo výzvu súťažiť na LU SR 2020 viac než 100 športovcov v 26-tich atletických disciplínach. Niektorí sa zúčastnili aj viacerých súťaží a boli aj takí, ktorí uspeli vo všetkých vybraných súťažiach a domov si odniesli sadu medailí,“ informuje univerzita.

LU SR 2020 v atletike otvorili príhovory prof. Ing. Jozefa Jandačku, PhD. (rektor UNIZA), PaedDr. Júliusa Dubovského (prezident SAUŠ) a Ing. Zdenka Národu (riaditeľ súťaže atletika, STU BA). Zúčastnili sa aj ďalší členovia organizačného výboru, vrátane Antona Siekela (prezident SOŠV).

Dvojnásobný majster SR vo vrhu guľou mužov Adrián Baran podal slovenský výkon roka. Zdroj: UNIZA

Pri tak významnom podujatí bola samozrejmosťou už tradičná študentská hymna Gaudeamus igitur. Športové naladenie bolo potom všadeprítomné, na otvorenom priestore štadiónu bolo počuť a vidieť synchronizované dýchanie a rytmické pohyby bežcov, výkriky oštepárov alebo diskárov, povzbudzovanie trénerov, členov tímu alebo priateľov.

Vnímať športovú súťaž v súlade s vonkajšími podmienkami a vnútornými nastaveniami mladých súťažiacich študentov sa s rešpektom podarilo nielen športovcom, ale aj organizátorom, trénerom a dobrovoľníkom.


Aj keď boli všetky športové etapy sprevádzané nepriazňou počasia, bol tu jeden svetlý a jasný moment, keď vyšlo slnko a takmer dvadsiatka mladých mužov pretekala v najdlhšej a počtom účastníkov v najväčšej bežeckej disciplíne LU SR 2020 – v behu mužov na 5000 m. Žilinská univerzita tu zároveň mala najväčšie zastúpenie súťažiacich.

Mladý, ambiciózny študent z Fakulty riadenia a informatiky Dalibor Jakal prejavil svoj talent a rozvahu, keď do cieľa dobehol druhý v poradí a zároveň prekonal svoj osobný rekord. Atletické súťaže mali hladký priebeh, plynulú následnosť, niektoré prebiehali nerušene vedľa seba, a aj keď ubiehali veľmi rýchlo a dynamicky, zážitky z nich cítiť ešte dnes.

Kompletné výsledky zo súťaže v atletike nájdete na www.hrdosport.sk.

Striebornú medailu v behu na 5000 m získal Dalibor Jakal z UNIZA. Zdroj: UNIZA11 reakcií


Dopravný servis
Belá
Zver pri ceste
21:56
Lietavská Lúčka
Prekážka na ceste
19:55
Strážov
Prekážka na ceste
19:55
Lietavská Lúčka
Kolóna
18:56
Lietavská Lúčka
Dopravná nehoda
18:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia