Dnes najčítanejšie
Policajná hliadka strieľala na vozidlo sanitky, vodič pod vplyvom alkoholu odmietal zastaviť

27 január 2020 - 20:52

AKTUÁLNE: V utorok ráno pokračuje ostrý štrajk kamionistov, blokovaná bude aj Žilina

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) dnes informovala o pokračovaní štrajku a blokovaní nákladnej prepravy na Slovensku, keďže podľa vyjadrenia zástupcov únie nedošlo k dohode autodopravcov s vládou.

Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky predložilo dve ponuky toho, ako by sa mohol nastaviť nový systém zliav. Z ponúk si však vybralo len Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky (ČESMAD), ktoré je počtom dopravcov väčšie. 

„Nakoľko vláda donekonečna naťahovala prístup k požiadavkám UNAS-u, rokovania a prísľuby pána premiéra a pána ministra dopravy viedli len k naťahovaniu času. Prísľub, že autodopravcovia sa dostanú na úroveň sadzieb V4 ostali len prísľubom,“ informuje únia autodopravcov.

UNAS označili ponuku za drobné a odmietli obidva varianty

V prvom variante by sa po dosiahnutí predmetnej úrovne na konci roku spätne aplikovali zľavy na všetky kilometre, v druhom sa podľa najazdených kilometrov v aktuálnom roku stanoví objemová zľava na budúci rok, pričom celý rok bude aplikovaná od prvého kilometra.

Pre ČESMAD bola z navrhovaných ponúk zaujímavá prvá, UNAS obe ponuky odmietol. „Drobné nech si zoberú so sebou, lebo tých drobných už nám ponúkali hodne,“ povedal po rokovaní Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska. Po valnom zhromaždení predložili dopravcovia združení v menšej z organizácií ministerstvu svoju ponuku, tú však neakceptovalo.

Nakoľko nedošlo k dohode, dopravcovia sa rozhodli ďalej štrajkovať a plánujú v blokádach postupne pritvrdiť. Podľa ministerstva dopravy SR sú ich požiadavky nesplniteľné, blokácia hraničných priechodov a dvoch miest začína už v utorok v ranných hodinách.

Zajtra 28. januára začína od 08:00 hod. ostrá blokácia hraníc pre kamiónovú dopravu v oboch smeroch. Dopravcovia plánujú zablokovať aj Žilinu a Ružomberok, ich štrajk tak výrazne zasiahne dopravu v Žilinskom kraji. 

„Blokované budú priechody Medveďov, Vyšné Nemecké, Slovenské Nové Mesto, Svidník, Milhosť - Košice, Slovenské Ďarmoty, Trstená, Svrčinovec, Makov, Lysa pod Makytou, Drietoma, Šahy, Rajka a Kúty,“ informuje únia autodopravcov, ktorá štrajk vyhlásila. 


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
2848 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
23:24
Hričovská
Jama na ceste
22:27
Nemocničná
Policajná hliadka
17:00
Oškerda
Kolóna
16:55
Strečno
Policajná hliadka
16:54
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina