Socha Andreja Hlinku - opäť má označenie!


Foto: Socha Andreja Hlinku - opäť má označenie!
Galéria: 1 fotka

Bronzová socha Andreja Hlinku, ktorá sa už niekoľko rokov nachádza „dočasne“ na rovnomennom námestí pred budovou Považskej galérie umenia,  má nové označenie. Nový nápis Andrej Hlinka 1864 – 1938 nahradil pôvodný, keď ešte socha stála na podstavci v priestore dnešného dolného vstupu do obchodného domu Mirage. Výroba a osadenie nápisu bolo financované Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malá Fatra.

Autorom bronzovej sochy Andreja Hlinku v nadživotnej veľkosti je akademický sochár Ladislav Berák. Socha, za ktorú Mesto zaplatilo takmer 170 tisíc eur (5,1 milióna korún), je vysoká asi 5 metrov a gestom naznačuje lásku tohto velikána k svojmu národu, za ktorý trpel v maďarských a českých väzniciach. Slávnostné odhalenie sa uskutočnilo 17. 9. 1994 pri celonárodných oslavách 130. výročia narodenia Andreja Hlinku.

Socha bola pôvodne umiestnená na Námestí Andreja Hlinku v priestore dnešného dolného vstupu do obchodného domu Mirage. Na pôvodnom podstavci bol nápis Andrej Hlinka – Otec národa. V novembri 2009 bola socha v súvislosti s výstavbou obchodného domu premiestnená na druhú stranu námestia pred budovu Považskej galérie umenia, no pôvodný podstavec a nápis na ňom boli zničené. Po postavení obchodného domu sa mala vrátiť na pôvodné miesto, čo sa však nestalo.

Okrem toho vtedajšie vedenie mesta rozhodlo v prospech súkromného investora dňa 31. 10. 2009 o výrube 14 a presadení 33 stromov z Námestia Andreja Hlinku. Hodnota vyrúbaných drevín bola 16 199,93 €. Stromy boli presadené k Vodnému dielu Žilina, do dnešného parku Ľudovíta Štúra na Bôriku a na Vojenský cintorín. Priestor po vyrúbaných stromoch mal slúžiť na zásobovanie obchodného domu. Medzi vyrúbanými stromami boli čerešňa pílkatá, smrek pichľavý, jaseň štíhly borovica čierna.

Práve pre nápravu tohto stavu, ako aj z dôvodu 150. výročia narodenia významného slovenského dejateľa a katolíckeho kňaza Andreja Hlinku, iniciovalo súčasné vedenie mesta Žilina v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malá Fatra znovu označenie sochy nápisom. Výrobu a osadenie nového nápisu realizovala firma GRANITI s.r.o. Celkové náklady boli cca 1 650 eur, ktoré išli zo zdrojov Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra.

zdroj: TS Mesto ŽilinaPrečítajte si viac: