Talent žilinského plávania Vladimír Štefánik pokoril rekord SR


Foto: Talent žilinského plávania Vladimír Štefánik pokoril rekord SR

Dvanásť slovenských rekordov, šesťkrát postup do semifinále a dvakrát do finále je bilancia úspešných juniorskej reprezentácie na MSJ v plávaní. V dvanásťčlennej výprave najlepších slovenských juniorov nechýbal ani súčasný najvýraznejší talent žilinského plávania Vladimír Štefánik (1998), člen plaveckého oddielu Klubu plaveckých športov Nereus Žilina.

Do exotického mesta Singapore priletela slovenská výprava v časovom predstihu 20. augusta, aby sa stihli aklimatizovať. Od 21.8. začali dvojfázovo trénovať na bazéne, ktorý sa nachádzal v športovom komplexe Sports Hub, v ktorom sa nachádza Aquatic centre s dvomi 50 metrovými bazénmi, dve veľké multifunkčné haly, futbalový štadión pre 55 tisíc divákov, obchody, lezecké steny, bežecký ovál, tenisové kurty, športové múzeum, bazény pre deti a iné atrakcie. Celý komplex bol vybudovaný v hodnote 1,04 bilióna US dolárov. Doprava na bazén bola výborná /každých 10 minút spojenie/, cesta na bazén trvala 15 minút. Strava bola až veľmi exotická - pálivá a tým pre európanov dosť obmedzená. Hotel bol situovaný v priamom centre mesta, kde je množstvo obrovských obchodov, ale aj maličké obchodíky na spôsob tržnice.

Preteky s účasťou výkvetu svetového juniorského plávania začali v utorok 25.8. a skončili v nedeľu 30.8. Odchovanec žilinského Klubu plaveckých športov Nereus Žilina Vladimír Štefánik, zverenec trénera Juraja Skopala štartoval vo svojich najsilnejších disciplínach – 50m a 100m VS a 50m a 100m motýlik plus v štafetách. Vlado Štefánik v disciplíne 100 metrov motýlik zaplával čas 55,14 sek. a vyplával si 22. miesto z 80 pretekárov V štafete 4 x 100 polohové preteky mix v zložení Barbora Tomanová, Andrea Podmaníková, Vlado Štefánik a Adam Halas, s časom v cieli 4:05,39 min. si vyplávali slušné jedenáste miesto z 25 štafiet. V disciplíne 50 metrov voľný spôsob plával v osobáku a časom 23,43 sek. skončil na konečnom 21. Mieste z 85 štartujúcich. 50 metrov motýlik zaplával za 25,55 a skončil celkovo 40-ty.

Vlado Štefánik v disciplíne 100 metrov voľný spôsob zaplával nový SR rekord juniorov, keď pokoril legendárneho Marcela Géryho /51,55/ časom 51,03 sek. a obsadil 21. Miesto z 89 pretekárov.

Na záver sme ešte plávali štafety - chlapci 4 x 100 metrov polohové preteky v zložení Adam Halas, Peter Ďurišin, Tomáš Púchly a Vlado Štefánik, chlapci zaplávali čas 3:54,58 min. a skončili na 16. mieste z 24. Štafiet.

Vladovi gratulujeme ku každému umiestneniu a hlavne k pokoreniu dlhoročného rekordu SR. Sme radi, že nás reprezentoval a prajeme ďalšie úspechy v plávaní. Kristína Drábiková

Prečítajte si viac: