Pred približne dvomi týždňami prebiehala na Slovensku verejná online diskusia viacerých odborníkov na tému liečby ochorenia COVID-19. Hlavnými témami, ktoré zaujímajú čoraz väčší počet ľudí, sú nielen postupy a spôsoby liečby ale aj samotný priebeh ochorenia od nakazenia až po nevyhnutnú starostlivosť v nemocniciach.
Diskutujúci počas viac než dvoch hodín hodnotia jednotlivé spôsoby liečby, druhy používaných liekov vrátane Ivermektínu, štúdie realizované na pacientoch či prevenciu formou použitia vitamínov.
V prípade Ivermektínu sa odborníci zhodli, že nie sú proti jeho používaniu, avšak, musí to byť na základe vykonanej klinickej štúdie. Viaceré štúdie, ktoré boli doteraz realizované preukázali, že pacienti, ktorí ho užívali, zomierali menej často, alebo menej často skončili na umelej pľúcnej ventilácii.
Väčšina týchto štúdií však nebola dobre navrhnutá a objavili sa rôzne problémy so sledovaním. Veľa pacientov sa zo štúdie dokonca stratilo - v jednom prípade to bolo až 30 pacientov, u ktorých sú výsledky neznáme.
Z tohto dôvodu nie je možné jednoznačne povedať, či liek naozaj funguje. Podľa odborníkov sú mnohé štúdie nesprávne spracované a problémom je najmä nízka kvalita a preto sa z nich nedá vychádzať.