Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín

10 máj 2018 - 10:16

V žilinskej Fakultnej nemocnici ponúkajú štvortýždňový kurz psychofyzickej prípravy na pôrod

Foto: V žilinskej Fakultnej nemocnici ponúkajú štvortýždňový kurz psychofyzickej prípravy na pôrod
Foto: TS Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline ponúka budúcim mamičkám možnosť absolvovať kurz psychofyzickej prípravy na pôrod počas štyroch týždňov. Certifikovaná pôrodná asistentka prevedie účastníčky dôležitými teoretickými a praktickými časťami pôrodu, zoznámi ich s prostredím pôrodnej sály a priblíži zmeny v organizme počas tehotenstva, pri pôrode a po ňom.

„Mesačne máme u nás 100 až 130 pôrodov, pričom psychofyzickú prípravu absolvuje viac ako 40 % rodičiek, vďaka čomu sú omnoho lepšie pripravené, výborne spolupracujú s našimi zdravotníkmi na sále a po pôrode sledujeme výrazne menej pridružených komplikácií,“ informoval primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia žilinskej nemocnice Robert Ficek.

Kurzy prebiehajú jedenkrát týždenne a počas štyroch stretnutí otvoria viaceré témy prenatálnej starostlivosti. Ako uviedla certifikovaná pôrodná asistentka FNsP Žilina Jarmila Mackovčáková, budúce mamičky hľadajú v dnešnej dobe často odpovede na problémy, ktoré ich trápia, predovšetkým na internete v diskusných fórach, no psychofyzická príprava v nemocnici im poskytne kompletný balíček informácií od odborníkov, ktorí sa starostlivosti o rodičku a dieťa dlhoročne profesionálne venujú.

„Nejde len o teoretické prezentácie, intenzívne sa venujeme aj správnej životospráve, starostlivosti o telo mamičiek, riešime rôzne zdravotné problémy, pomáhame pri diskusii o prítomnosti otecka či duly pri pôrode, učíme sa dôležité cviky na uvoľnenie chrbtice, správny nácvik dýchania a účastníčky sa taktiež radia s laktačnou poradkyňou,“ dodala J. Mackovčáková. Kurz môžu podľa jej slov však absolvovať aj oteckovia. Túto možnosť využíva približne 65 % z nich.

Psychofyzickú prípravu pred pôrodom v skupinovej forme poskytuje žilinská nemocnica od roku 2005. Cena kurzu je 20 eur, budúce mamičky sa môžu prihlásiť už od 28. týždňa tehotnosti u pôrodnej asistentky v pondelok, utorok a piatok od 14.00 do 14.30 na telefónnom čísle 041/511 03 80. Viac informácií na https://goo.gl/6F2eDy.

Zdroj: TS Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline


Dopravný servis
Terchová
Kolóna
18:25
Kotešová
Iné nebezpečenstvo
18:07
Strečno
Jama na ceste
17:59
Estakáda
Iné nebezpečenstvo
17:58
Strečno
Práca na ceste
17:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina