Dnes najčítanejšie
Neznámy muž napadol v Žiline vodiča autobusu MHD. Polícia prosí o pomoc pri jeho stotožnení aj o informácie

19 november 2016 - 13:42

Na tuneli Považský Chlmec dokončili sekundárne ostenie, o pol roka ho odovzdajú do prevádzky

Foto: Na tuneli Považský Chlmec dokončili sekundárne ostenie, o pol roka ho odovzdajú do prevádzky
Foto: Žilinské Diaľnice
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Na výstavbe diaľničného tunela Považský Chlmec boli vo štvrtok dokončené práce na sekundárnom ostení. Do celkového dokončenia zostávajú už len posledné bloky nerazenej časti. O dokončení ostenia informoval portál Žilinské Diaľnice. Budovanie sekundárneho ostenia začalo koncom decembra 2015 a teda jeho realizácia trvala približne 8 až 9 mesiacov.

Sekundárne ostenie je nosná konštrukcia tunela zhotovená ako doplnenie primárneho ostenia alebo zhotovená samostatne, ktorá má spoľahlivo prenášať pôsobiace zaťaženia, zabrániť nedovoleným deformáciam, zabrániť priesakom podzemnej vody a chrániť vnútorný priestor tunela počas celej plánovanej životnosti. Sekundárne ostenie je tá časť, ktorú možno vidieť pri prejazde tunelom v prevádzke.

Tunel Považský Chlmec je súčasťou stavby diaľnice D3 Žilina (Strážov) - Žilina (Brodno), ktorá je situovaná na severozápade Žiliny a tvorí spojnicu súčasného úseku D3 a komunikácie 1/11 smerom na Kysucké Nové Mesto. Bude slúžiť na prevedenie tranzitnej dopravy mimo mesta Žilina, v rámci severojužného dopravného koridoru.

Tunel sa počas výstavby zaradil medzi jeden z unikátov Európy vďaka razeniu, ktoré prebiehalo na až 8 čelbách. Súčasne však minimálne na šiestich čelbách v nepretržitej prevádzke 7 dní v týždni a 24 hodín denne. Celkovo to znamená zapojenie celkovo 200 robotníkov. Podobný rozsah raziacich kapacít nebol nasadený na žiadnom inom tunelovom projekte na Slovensku ani v Čechách. Zhotoviteľom tunela je firma HOCHTIEF CZ a.s.

Odovzdanie tunela do prevádzky spolu s úsekom, na ktorom sa nachádza, je plánované na jún 2017.

Viac noviniek a zaujímavostí z výstavby diaľnic nájdete na Facebooku.


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
23:29
Hričovská
Jama na ceste
23:13
Košická
Policajná hliadka
22:14
Strečno
Jama na ceste
21:29
Nemocničná
Prekážka na ceste
21:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia