Dnes najčítanejšie
FOTO: Zrážka štyroch áut na Šibeniciach ochromila dopravu v Žiline, vodiči upchali križovatku na Košickej

19 november 2016 - 13:42

Na tuneli Považský Chlmec dokončili sekundárne ostenie, o pol roka ho odovzdajú do prevádzky

Foto: Na tuneli Považský Chlmec dokončili sekundárne ostenie, o pol roka ho odovzdajú do prevádzky
Foto: Žilinské Diaľnice

Na výstavbe diaľničného tunela Považský Chlmec boli vo štvrtok dokončené práce na sekundárnom ostení. Do celkového dokončenia zostávajú už len posledné bloky nerazenej časti. O dokončení ostenia informoval portál Žilinské Diaľnice. Budovanie sekundárneho ostenia začalo koncom decembra 2015 a teda jeho realizácia trvala približne 8 až 9 mesiacov.

Sekundárne ostenie je nosná konštrukcia tunela zhotovená ako doplnenie primárneho ostenia alebo zhotovená samostatne, ktorá má spoľahlivo prenášať pôsobiace zaťaženia, zabrániť nedovoleným deformáciam, zabrániť priesakom podzemnej vody a chrániť vnútorný priestor tunela počas celej plánovanej životnosti. Sekundárne ostenie je tá časť, ktorú možno vidieť pri prejazde tunelom v prevádzke.

Tunel Považský Chlmec je súčasťou stavby diaľnice D3 Žilina (Strážov) - Žilina (Brodno), ktorá je situovaná na severozápade Žiliny a tvorí spojnicu súčasného úseku D3 a komunikácie 1/11 smerom na Kysucké Nové Mesto. Bude slúžiť na prevedenie tranzitnej dopravy mimo mesta Žilina, v rámci severojužného dopravného koridoru.

Tunel sa počas výstavby zaradil medzi jeden z unikátov Európy vďaka razeniu, ktoré prebiehalo na až 8 čelbách. Súčasne však minimálne na šiestich čelbách v nepretržitej prevádzke 7 dní v týždni a 24 hodín denne. Celkovo to znamená zapojenie celkovo 200 robotníkov. Podobný rozsah raziacich kapacít nebol nasadený na žiadnom inom tunelovom projekte na Slovensku ani v Čechách. Zhotoviteľom tunela je firma HOCHTIEF CZ a.s.

Odovzdanie tunela do prevádzky spolu s úsekom, na ktorom sa nachádza, je plánované na jún 2017.

Viac noviniek a zaujímavostí z výstavby diaľnic nájdete na Facebooku.
0 reakcií


Dopravný servis
Oškerda
Kolóna
18:00
Cesta I/64
Práca na ceste
17:41
Strečno
Jama na ceste
17:41
Oškerda
Kolóna
17:39
Strečno
Kolóna
17:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia