Dnes najčítanejšie
Žilinská župa opravila z európskych financií ďalších 18 kilometrov ciest, v rekonštrukciách bude pokračovať
COVID-19 vývoj situácie v kraji

05 február 2016 - 12:55

Povolanie podnikateľ - praktický predmet pripravuje študentov UNIZA na reálny trh

Žilinská univerzita ponúka svojim študentom rôznorodé možnosti rozvíjania svojich pracovných aktivít aj mimo študijných plánov. Existuje však predmet, v ktorom nájdu študenti minimum teórie a ich skúškou je reálny trh. Niekoľko fungujúcich startupov vzniklo práve na predmete Povolanie podnikateľ. Popri predmetoch v rámci zvolených študijných programov si môžu študenti Žilinskej univerzity (UNIZA) zaradiť do svojho rozvrhu aj jeden špeciálny predmet. Je otvorený študentom  všetkých ročníkov bez ohľadu na fakultu či zameranie, ktoré študujú. Predmet Povolanie podnikateľ môže absolvovať každý. Jedinou podmienkou je chuť a snaha pracovať na svojom vlastnom podnikateľskom nápade.

Predmet zastrešuje Katedra makro a mikroekonomiky Fakulty riadenia a informatiky UNIZA spolu s Vedecko-technologickým parkom Žilina.  Vyučujúcimi sú externí konzultanti, ktorí pomáhajú s rozpracovaním nápadov mladých ľudí, ktorým nechýba ambícia uspieť na trhu. Študenti môžu využiť konzultácie expertov z praxe. Tí väčšinou poradia s programovaním aplikácie, marketingom, prípravou business plánu. „Vyučovanie predmetu je postavené na najnovších metodikách, ktoré pomáhajú pri rozvoji startupov na celom svete. Dôležité je, že študenti majú čo najmenej teórie a získané poznatky od konzultantov hneď aplikujú v praxi. Musia sa so svojím nápadom hneď od začiatku podrobiť skúške, ktorou je trh,“ vysvetľuje koordinátor predmetu Ing. Andrej Rybovič, MSc. Väčšina študentov si mysli, že samotný nápad je úspech. „Nie je to celkom pravda, samotný nápad je len 10% úspechu. Dôležitá je realizácia a overenie na trhu,“ dopĺňa Andrej Rybovič.  

Študent Žilinskej univerzity Ján Sopko absolvoval predmet v akademickom roku 2015/2016: „Povolanie podnikateľ hodnotím veľmi pozitívne, bol jedným z najzaujímavejších predmetov prvého semestra 2. ročníka. Získal som skúsenosť ako navrhnúť spoločný projekt, pracovať v tíme, ako si určiť priority pri začínajúcom podnikateľskom projekte“.  Predmet absolvovala aj študentka Fakulty riadenia a informatiky Mária Demjanovičová, zakladateľka úspešného startupu PURE JUNK. Tím mladých ľudí navrhuje a vyrába nábytok a doplnky z recyklovaných materiálov. Nedávno získala  Mária Demjanovičová so svojím startupom v súťaži Študentská podnikateľská cena 2015 cenu ministra školstva v kategórií najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh. Ďalšími zaujímavými projektmi, na ktorých pracovali študenti UNIZA počas predmetu Povolanie podnikateľ sú napr. kompostuj.me, climbguide.sk a sportpass.me.

„Dvojsemestrálny celouniverzitný predmet Povolanie podnikateľ rozvíja u študentov kreatívne myslenie, vzájomnú komunikáciu, obchodné i organizačné zručnosti. Spolupracujú s mentormi a počas procesu premeny dobrého nápadu na reálny produkt či službu, získavajú dôležité skúsenosti, ktoré ocenia pri vlastnom podnikaní alebo v budúcom zamestnaní. Teší nás, že predmet je u študentov každým rokom populárnejší,“ uviedol prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.
 
Povolanie podnikateľ v číslach

•    Najstarší podnikateľský program pre vysokoškolákov na Slovensku a prvý startup program na Slovensku. Nultý ročník programu sa organizoval v roku 2009.
•    V rámci predmetu sa organizovalo viac ako 80 podujatí - stretnutia s úspešnými podnikateľmi, diskusie, workshopy.
•    Študentské tímy doteraz pracovali na viac ako 40-tich nápadoch a získali  viac ako 750 hodín mentoringu.
Viac informácií: http://vtpzilina.sk/#startup-program

Zdroj: UNIZA


Dopravný servis
Nemocničná
Dopravná nehoda
18:43
Lavobrezná
Kolóna
18:39
Mojšova Lúčka
Kolóna
18:30
Mojšova Lúčka
Kolóna
18:30
Mojšova Lúčka
Kolóna
18:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia