Dnes najčítanejšie
Policajti v Žilinskom kraji na cestách okrem alkoholu riešia aj technický stav vozidla či používanie mobilu za volantom

11 november 2021 - 09:00

KONCERT: Peter Mikuláš & Jana Nagy-Juhasz: Piesňový recitál

Foto: KONCERT: Peter Mikuláš & Jana Nagy-Juhasz: Piesňový recitál
Sledujte aktuálne správy v skupine Telegram Sledovať Telegram

Pozývame vás na piesňový recitál Petra Mikuláša, dlhoročného sólistu Opery SND, hosťa domácich a zahraničných koncertných a operných scén. V komornom vokálnom programe zaznie v jeho interpretácii výber piesňových cyklov Ladislava Holoubka, Pavla Haasa a Eugena Suchoňa. Popredného slovenského basistu Petra Mikuláša bude na klavíri sprevádzať Jana Nagy-Juhász.

prof. Mgr. art. Peter Mikuláš ArtD.

Absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Od roku 1978 je sólistom Opery Slovenského národného divadla V roku 1977 zvíťazil na prestížnej Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch ], ceny získal aj na medzinárodných súťažiach v Moskve (1982) a v Helsinkách (1984). Od začiatku svojej umeleckej dráhy sa vyznačuje nielen krásou a farebnosťou hlasového fondu, ale tiež muzikalitou, štýlovou všestrannosťou a sugestívnosťou javiskového výrazu vo vážnych úlohách (ako je Fiesco v Simonovi Boccanegrovi, kráľ Filip v Donovi Carlosovi, diabol Mefistofeles v Gounodovom Faustovi i Boitovom Mefistofelovi, Suchoňov Svätopluk či Bergov Wozzeck) i v komických kreáciách (Leporello v Donovi Giovannim, Dulcamara v Nápoji lásky, Don Magnifico v Rossiniho Popoluške, Kecal v Predanej neveste či Verdiho Falstaff). Z postáv, ktoré naštudoval v Opere SND, treba ďalej spomenúť Ferranda vo Verdiho Trubadúrovi, Gremina v Eugenovi Oneginovi v réžii Petra Konwitschného, titulnú postavu v Musorgského Borisovi Godunovovi, postavu Sira Giorgia Valtona (V. Bellini, Puritáni), Dona Basilia (G. Rossini, Barbier zo Sevilly), Kráľa Heinricha (R. Wagner, Lohengrin), Sparafucila (G. Verdi, Rigoletto) či Fiesca v Simonovi Boccanegrovi a desiatky ďalších. V sezóne 2006 – 2007 bol riaditeľom Opery SND a podieľal sa na zložitých organizačných prípravách pôsobenia Opery SND v priestoroch nového divadla. S jeho menom sa spája slávnostné otvorenie novej budovy SND 14. apríla 2007. Popri pôsobení v SND pravidelne účinkuje na prvoradých operných scénach i koncertných pódiách v zahraničí (okrem iného v Prahe, Viedni, Salzburgu, Berlíne, Ríme, Madride, Lisabone, Mníchove či v Tokiu. Koncertný repertoár Petra Mikuláša, ktorý sa šírkou vyrovná javiskovému, zahŕňa diela klasikov (Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Brahms…), ale i široké spektrum hudby 20. storočia, medzi iným celý rad skladieb slovenských skladateľov. V súčasnosti pôsobí aj ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení.

Mgr. Jana Nagy-Juhasz ArtD.

JANA NAGY-JUHASZ absolvovala štúdium hry na klavíri na Konzervatóriu v Temešvári (Rumunsko) v triede Márie Bodóvej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Idy Černeckej. Absolvovala medzinárodné interpretačné kurzy u Lazara Bermana a Eugena Indjića. S úspechom sa zúčastnila viacerých klavírnych domácich a zahraničných súťaží. Je laureátkou Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela v Bratislave (1991), semifinalistkou Klavírnej súťaže Roberta Schumanna v nemeckom Zwickau (1993), v roku 1994 bola účastníčkou dvoch prestížnych medzinárodných klavírnych súťaží Ferruccia Busoniho v talianskom Bolzane a Hamamatsu v Japonsku. V rámci medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti reprezentovala Slovensko na prehliadke mladých umelcov pod názvom Interpódium. Ako sólistka účinkovala s mnohými domácimi a zahraničnými orchestrami. Je vyhľadávanou komornou partnerkou vokálnych umelcov a inštrumentalistov, spolupracovala s renomovanými umelcami ako sú Peter Mikuláš, Jevgenij Nesterenko, Ida Kirilová, Jozef Kundlák, Jozef Benci, Adriana Kohútková, Hana Štolfová-Bandová, Alexander Jablokov, Peter Michalica a i. Účinkovala na viacerých medzinárodných hudobných festivaloch ako napr. Pražská jar a BHS. Realizovala početné nahrávky pre rozhlas, televíziu i hudobné vydavateľstvá. Súčasne pôsobí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk).

Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 18.45 hod.).

Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)

Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať: pri vstupe mať na sebe respirátor, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy.

Vzhľadom na aktuálne opatrenia môžu hromadné podujatia v Rosenfeldovom paláci navštíviť osoby spadajúce do skupiny OTP, tzn. osoby plne zaočkované, testované PCR testom (platný 72 hodín), Ag testom (platný 48 hodín) alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19 za ostatných 180 dní.

Facebook: https://fb.me/e/2APpJ31Sj 

Web: rosenfeldovpalac.sk/koncert-peter-mikulas-jana-nagy-juhasz-piesnovy-recital/ 

Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 18.11.2021 - 19:00Dopravný servis
Bytčická
Jama na ceste
12:44
Strečno
Kolóna
12:40
Hálkova
Kolóna
12:38
Závodská cesta
Kolóna
12:29
Mostná
Iné nebezpečenstvo
12:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia