Dnes najčítanejšie
Policajti odhalili za týždeň ďalších 80 opitých vodičov, muž z Bytče nafúkal takmer 4 promile

08 jún 2021 - 10:46

Na Novom cintoríne v Žiline ničia hroby diviaky. Neporiadok bude riešiť zastupiteľstvo

Foto: Na Novom cintoríne v Žiline ničia hroby diviaky. Neporiadok bude riešiť zastupiteľstvo
Galéria: 17 fotiek
Foto: Neporiadok a zničené hroby. Zdroj: čitateľ Roman / Ľ. Bechný

Nájomníci hrobových miest na Novom cintoríne na Hradisku v Žiline sa sťažujú na neporiadok, ktorý je v mieste problémom už niekoľko rokov. V roku 2015 prevzala cintorín pod správu mestská spoločnosť Žilbyt. Tak, ako sa stupňujú nájazdy divej zveri na žilinské sídlisko Hájik, rovnako rastie počet zničených hrobov a rozbitých kahancov na cintoríne pri sídlisku.

Na súčasný stav sa sťažuje aj čitateľ Roman: „Tento problém je dlho neriešený, neporiadok, rozbité sklo na ceste alebo rozbité kahance. Napriek mnohým sťažnostiam je situácia neriešená,“ mieni nájomník hrobového miesta, ktorý nám poslal fotky. O tom, aby mali zomretí dôstojný odpočinok, budú rokovať aj poslanci mestského zastupiteľstva.

Na rokovanie do komisií je predložený návrh na urgentné riešenie situácie. Slabosťou cintorínu je podľa predkladateľov to, že je postavený v kopci a v priestore, kde ho ohrozujú nájazdy divej zvery:

„Najmä diviakov a srnčej. Do cintorína neboli dlhé roky investované žiadne peniaze, ochranný plot je vo veľmi zanedbanom a dezolátnom stave. V poslednej dobe sa vyskytlo veľmi veľa sťažností zo strany obyvateľov Žiliny. Nájomníkom sú ničené hroby alebo ich okolie divou zverou. Všade sú pritom zvieracie exkrementy. Situácia je už neúnosná a podľa nás aj nedôstojná, a to nielen voči pochovaným, ale aj pozostalým osobám. Situácia si vyžaduje urgentné riešenie zo strany vlastníka - mesta Žilina,“ argumentuje spracovateľ a mestský poslanec Ľubomír Bechný.

Zlepšiť stav nepomohlo ani opakované vyháňanie zvery pomocou poľovníckeho združenia. Riešením by podľa jeho návrhu mohlo byť postavenie nového plota a prípadne zmenšenie pôdorysu. Na to Žilbyt podľa návrhu nemá, preto sa poslanci obracajú na mesto so žiadosťou o urgentné vyčlenenie finančných prostriedkov.
0 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:29
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:07
Budatínska Lehota
Kolóna
19:24
Hričovská
Kolóna
18:53
Budatínska Lehota
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia