Dnes najčítanejšie
Nové Lahôdkovo v centre Žiliny: Poctivé čerstvé chlebíčky, domáce zákusky aj tradičné kakao

21 október 2020 - 12:56

Kroniku mesta Žilina za rok 2019 ocenili pre kvalitné a nápadité spracovanie

Foto: Kroniku mesta Žilina za rok 2019 ocenili pre kvalitné a nápadité spracovanie
Foto: zilina.sk

Mestský úrad v Žiline získal mimoriadne ocenenie za kvalitné a nápadité spracovanie kroniky mesta za rok 2019 v celoštátnej súťaži Slovenská kronika. Do jej 11. ročníka sa prihlásilo 61 súťažných prác, z toho 21 kroník a 40 monografií. Slávnostné ocenenie víťazov sa malo konať v utorok 20. októbra v Martine, no kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii bola akcia zrušená.

Súťaž každé dva roky vyhlasuje Národné osvetové centrum so Slovenskou národnou knižnicou, Slovenským národným múzeom a Združením miest a obcí Slovenska. Cieľom je motivovať verejnosť k častejšiemu využívaniu kroník ako cenného zdroja miestnej a regionálnej histórie, ale aj spoločenských i kultúrnych tradícií miest a obcí.   

Tvorba kroniky mesta Žilina je pracovnou agendou odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou mestského úradu. Práve v minulom roku sa žilinská radnica rozhodla pre komplexnú premenu vydávania kroniky po grafickej i štylistickej stránke.

Nový dizajn bol vytvorený tak, aby zaujal oko čitateľa hneď na prvé prelistovanie. Pribudli ornamenty v záhlaví, vybral sa moderný typ písma, kvalitnejší papier a kreatívnejší typ väzby. Text kroniky bol v minulom roku vo väčšej miere dopĺňaný materiálom z bohatej databázy fotiek, ktoré si odbor v priebehu roka vytvára pre svoje potreby.

„Som nesmierne rada, že sa nám podaril takýto úspech hneď po prvom vydaní vynovenej kroniky. Vnímam to ako potvrdenie nášho úsilia, že sme sa v uchovávaní informácií pre budúce generácie vybrali správnym smerom,“ uviedla Katarína Gazdíková, vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu v Žiline. 

Tvorba Kroniky mesta Žilina 2019 bola novátorská aj v rozšírení autorského kolektívu, ktorý tvorili zamestnanci odboru. Zber základných dát zabezpečil dlhoročný kronikár mesta Ján Štofko, grafiku pripravila Barbora Obertová, štylistické úpravy a korektúru textu mali na starosti Martina Brnčalová a Andrea Bialoňová.

„Teším sa, že odborná porota súťaže ocenila novátorsky prístup, ktorý sme zvolili pri tvorbe kroniky. Verím, že poslúži ako cenný zdroj informácií aj budúcim generáciám. Ďakujem pracovníkom odboru komunikácie, ktorí sa na tvorbe kroniky podieľajú a doterajšiemu kronikárovi mesta Jánovi Štofkovi za jeho dlhoročnú prácu. Hoci sa už na tvorbe kroniky aktívne nepodieľa, som vďačný za jeho cenné rady a skúsenosti,“ podotkol primátor mesta Peter Fiabáne.      

Mestský úrad v Žiline vedie kroniku mesta nepretržite od roku 1989. Zo súťaže Slovenská kronika si odniesol cenu aj v roku 2018, kedy mu porota udelila mimoriadnu cenu za úroveň vedenia kroniky.  Kroniku mesta Žilina 2019 v PDF formáte, ako aj ostatné ročníky, si môžete pozrieť na internetovej stránke mesta. Pre nadšencov histórie sú všetky zväzky prístupné taktiež na žilinskej radnici alebo v Štátnom archíve Bytča, pracovisko Žilina. 
23 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
10:23
Strečno
Kolóna
10:11
Strečno
Dopravná nehoda
10:10
Strečno
Kolóna
10:00
Estakáda
Jama na ceste
09:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia