Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku došlo k požiaru, zasahujú hasiči zo štyroch miest
COVID-19 vývoj situácie v kraji

18 november 2014 - 11:22

Bábkové divadlo Žilina získalo v Šanghaji dve ocenenia

Bábkové divadlo Žilina (BDŽ), ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), sa zúčastnilo 4. ročníka medzinárodného bábkového festivalu „Zlatá magnólia” v Šanghaji v Čínskej republike. Na súťažnom festivale, ktorý sa konal od 6. do 11. novembra 2014, sa zúčastnilo trinásť súborov z desiatich krajín sveta.

Najstaršie profesionálne bábkové divadlo na Slovensku sa predstavilo hrou Peter Pan. Inscenácia vznikla na motívy svetoznámej rozprávky od J. M. Barrieho, ktorej sa autorsky i režijne zhostil Peter Palik. „V inscenácii dominuje originálna scénografická zložka, dokonalá animácia s bábkami i samotná obrazivosť, ktorá tak prirodzene komunikuje aj s medzinárodným publikom,” uviedol riaditeľ BDŽ Peter Tabaček.

Inscenácia tak potvrdila svoje kvality aj v Čínskej republike. Medzinárodná porota spomedzi 10 krajín sveta jej udelila Cenu za výnimočné predstavenie. Ďalšie ocenenie za stvárnenie postavy Petra Pana ‒ Cenu za herecký výkon ‒ získal Ján Demko.

Žilinskí bábkari však potešili aj slovenské deti a ich rodičov žijúcich v Šanghaji predstavením Najlepšia rozprávka o Červenej čiapočke, ktoré zahrali mimo divadelných priestorov za prítomnosti zamestnancov slovenského konzulátu.

Bábkové divadlo Žilina bolo jediným slovenským súborom, ktorý sa mohol na tomto prestížnom divadelnom fóre prezentovať a reprezentovať tak Slovenskú republiku i Žilinský kraj aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a Žilinského samosprávneho kraja. „Bábkové divadlo Žilina je nositeľom kvality a už dlhé roky šíri v zahraničí dobré meno Slovenska i celého Žilinského kraja,” dodal predseda ŽSK Juraj Blanár. „Aj preto som rád, že finišujeme na rekonštrukcii divadelných priestorov, pretože súbor s takýmito výsledkami jednoducho potrebuje kvalitné zázemie a moderné vybavenie.” Zrekonštruované priestory Bábkového divadla v Žiline, financované z eurofondov a rozpočtu ŽSK, svoje brány otvorí ešte v tomto roku. O konkrétnom dátume vás budeme informovať.

zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Strečno
Hmla
10:28
Cesta I/64
Stacionárny radar
09:08
Brodno
Práca na ceste
08:11
Košická
Hmla
07:11
Strečno
Jama na ceste
07:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia