Na Straníku pribudla turistická lávka a prístrešok, za aktivitou stojí OOCR Malá Fatra


Foto: Na Straníku pribudla turistická lávka a prístrešok, za aktivitou stojí OOCR Malá Fatra
Galéria: 6 fotiek

Dodávateľ v týchto dňoch dokončuje najväčšiu investíciu oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra v tomto roku - turistickú lávku s prístreškom na Straníku. Na počiatku bola myšlienka mesta Žilina vytvorenia turistickej vyhliadky na Straníku. Keďže je tento priestor súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky (okolo 10.-12. st. pred našim letopočtom tu vzniklo hradisko Výšinné), bolo prirodzené rozhodnutie pristúpiť k celej myšlienke mimoriadne zodpovedne.

Organizácia cestovného ruchu Malá Fatra, ktorej je mesto Žilina významným členom, tak zorganizovala workshop na tému Straník - turistická vyhliadka, ktorého sa zúčastnili mladí architekti, pamiatkari, dizajnéri i pracovníci mestského úradu.

Na základe workshopu vznikol návrh vytvorenia lávky a prístrešku na Straníku, ktorá bude rešpektovať význam NKP, požiadavky vlastníkov pozemkov i paraglidistov v tomto území. V rokoch 2014 a 2015 prebehlo vypracovanie projektovej dokumentácie (Ing. Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký) a realizoval sa archeologický výskum (VIA MAGNA, s.r.o.), z ktorého sa nám ukázali nové možnosti turistického využitia lokality Straník do budúcna.

Na jeseň roku 2015 na základe verejného obstarávania začala spoločnosť SOAR spol. s r.o. s realizáciou lávky a prístrešku na Straníku.


Peter Šimčák, výkonný riaditeľ OOCR Malá Fatra: „Od investície očakávame výrazné zatraktívnenie turistického potenciálu našich členov mesta Žilina a obce Teplička nad Váhom. Na Straník bude možná príjemná prechádzka aj pre rodiny s deťmi, či starších ľudí, ktorí sa budú môcť bezpečne a komfortne dostať na kopec s najkrajším výhľadom na hrebeň Malej Fatry, Terchovskú dolinu, Žilinu až po Javorníky.“

Celková investícia od workshopu, cez projektovanie a archeologický výskum, až po realizáciu lávky je financovaná z rozpočtu oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra a dosiahne 71,590 Eur.

Slávnostné otvorenie lávky na Straníku sa bude konať 9.4.2016 o 14:00 hod. priamo na Straníku počas podujatia Žilinská 1000-ka.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: