FOTO: Rýchlo rastúci nádor mu bránil v dýchaní. Chlapcovi pomohla operácia v žilinskej nemocnici


FOTO: Rýchlo rastúci nádor mu bránil v dýchaní. Chlapcovi pomohla operácia v žilinskej nemocnici
Galéria: 3 fotky
Foto: FNsP Žilina

Lekári z oddelenia otorinolaryngológie (ORL) Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zrealizovali operačný výkon, počas ktorého odstránili mladému pacientovi zriedkavý cievnatý nádor. Takmer 3-centimetrový juvenilný angiofibróm nosohltana prerastal do nosovej dutiny a spôsoboval nemalé komplikácie.

Tento výrazne cievnatý nezhubný nádor vyrastá z tkaniva nosohltana a vyskytuje sa výlučne u chlapcov v prepubertálnom veku či u adolescentov, najčastejšie medzi 7. a 19. rokom života. Medzi časté ťažkosti, ktoré nádor spôsobuje, patrí jednostranné masívne krvácanie a sťažené dýchanie nosom.

„Presná príčina vzniku juvenilného angiofibrómu v súčasnosti nie je známa, no predpokladá sa genetický pôvod, hormonálna teória či poruchy embryonálneho vývoja. Odstránenie nádoru je možné realizovať endoskopicky alebo vonkajším prístupom,“ vysvetlila primárka oddelenia otorinolaryngológie žilinskej nemocnice Gabriela Bugová. Pacient, ktorého na oddelení operovali, mal nádor s veľkosťou takmer tri centimetre. Prerastal mu do nosovej dutiny a spôsoboval sťažené dýchanie nosom. Zákroku predchádzala embolizácia, teda uzavretie niektorých prívodových ciev vyživujúcich nádor, čím odborníci zmiernili krvácanie počas operácie, ktoré môže byť až život ohrozujúce.

„Angiofibróm sme odstránili s endoskopickou kontrolou pomocou optiky zavedenej do nosovej dutiny v celkovej anestézii. Uvoľnili sme tak spoločný nosový priechod a pooperačne ho vytampónovali,“ doplnila primárka oddelenia otorinolaryngológie Gabriela Bugová s tým, že hoci ide o nezhubný nádor, jeho rast je rýchly.

To môže spôsobiť tlakovú deštrukciu lebečnej bázy a kostí tvárovej časti lebky. Okrem typických príznakov ako krvácanie z nosa, zúženie horných dýchacích orgánov a nosová sekrécia sa môže objaviť aj porucha čuchu a sluchu.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu