Máme málo špecializovaných lekárov a ich vek rastie. Žilinská župa žiada štát o systémové riešenie


Foto: Máme málo špecializovaných lekárov a ich vek rastie. Žilinská župa žiada štát o systémové riešenie Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Žilinská župa bije na poplach. V kraji sa podľa nej nenachádza dostatok špecializovaných ambulancií a dopyt ľudí po kvalitnej zdravotnej starostlivosti stále narastá. Ako jediné riešenie vidí zásadné legislatívne zmeny zo strany štátu, zmenu financovania od poisťovní a rozšírenie kompetencií samosprávnych krajov.

Verejná minimálna sieť poskytovateľov špecializovanej zdravotnej starostlivosti nebola aktualizovaná od roku 2008 a podľa župy je nedostatočná. Lekári, ktorí u nás pracujú, navyše postupne starnú. Medzi neurológmi, psychiatrami aj oftalmológmi je viac než 30 % odborníkov starších ako 60 rokov. Ešte horšie je to s kardiológmi, kde tento vek presiahlo 41 % lekárov, a urológmi, z ktorých je starších až 47 %. Čo sa stane, ak odídu do dôchodku?

Problém s nedostatkom špecializovaných lekárov podľa župy začína už počas vzdelávacieho procesu. Výchova jedného takéhoto odborníka totiž trvá 10 až 12 rokov. Mladých ľudí však lákajú lepšie platené lekárske odbory, akými sú plastická chirurgia či očné. Mnohí navyše odchádzajú po vyštudovaní za prácou do zahraničia.

„Keby slovenskí absolventi lekárskeho štúdia ostávali po skončení štúdia na Slovensku, postačovalo by to na pokrytie potrieb v regiónoch. Odchádzajú nielen kvôli lepším finančným a materiálnym podmienkam, ale dôvodom je aj fakt, že dokážu ľahšie a rýchlejšie absolvovať atestáciu v odbore. Atestáciu na špecializáciu je zväčša možné si urobiť iba na špecializovanom oddelení nemocnice. Optimalizácia siete nemocníc zníži počet oddelení v nemocniciach a tým aj zníži počet pracovísk, ktoré vychovávajú špecialistov, čo ďalej ešte viac prispeje k zhoršeniu situácie,“ tvrdí Silvia Pekarčíková, riaditeľka krajského odboru zdravotníctva.


Župa si uvedomuje kritickú situáciu a snaží sa ju riešiť všetkými dostupnými prostriedkami. Cez podporný stabilizačný program pomáha mladým lekárom v kraji a podporuje budúcich zdravotníkov, ktorí študujú na vysokých školách. Od roku 2018 do takýchto programov Žilinská župa investovala 1 milión a 200-tisíc eur. Zároveň však opakovane apeluje na štát, aby spravil potrebné zmeny v zákonoch a zabezpečil viac peňazí pre špecializovaných lekárov.

Keďže si pacienti môžu zvoliť, ktorého špecialistu na Slovensku navštívia, kraj nemá možnosť určovať, koľko bude na jeho území takýchto ambulancií pôsobiť. Nerozhoduje ani o tom, kde sa budú nachádzať.

„Župa nemá priame finančné nástroje na podporu špecializovaných ambulancii v regiónoch. Platby zmluvným lekárom realizujú zdravotné poisťovne z vybraného zdravotného poistenia. Vydávame povolenia na prevádzkovanie ambulancie žiadateľom, ktorí splnia podmienky, avšak, keďže neplatí rajonizácia, nemôžeme určovať lokalizáciu odbornej ambulancie,“ doplnila Pekarčíková.

Minimálny počet špecializovaných ambulancií na papieri navyše vyzerá inak, než v realite. Počítajú sa medzi ne totiž aj tie v nemocniciach, ktoré slúžia len pre hospitalizovaných pacientov.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu