Cez víkend sa mení zimný čas na letný, zrušenie striedania sa v roku 2021 neuskutočnilo kvôli covidu


Foto: Cez víkend sa mení zimný čas na letný, zrušenie striedania sa v roku 2021 neuskutočnilo kvôli covidu

V noci zo soboty 26. marca na nedeľu 27. marca 2022 si pospíme kratšie. O druhej hodine ráno dôjde k zmene zimného času na letný, hodinky si preto posunieme o hodinu dopredu. Na konci víkendu sa tak začne stmievať až okolo pol ôsmej večer.

Dňa 27. marca 2022 o 02:00 hod. ráno stredoeurópskeho času (SEČ) nastane posun času dopredu na 03:00 hod. stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Striedanie zimného a letného času malo skončiť v roku 2021

Striedaniu štandardného (zimného) a letného času v Európskej únii mal byť definitívny koniec v roku 2021. Návrh na jeho zrušenie odhlasovali poslanci Európskeho parlamentu v reakcii na celoeurópsky prieskum, podľa ktorého bolo za ukončenie neustálych zmien až 84 percent obyvateľov únie.

V pôvodnom návrhu mali krajiny, ktoré chceli letný čas, vykonať poslednú zmenu v noci zo soboty na nedeľu v marci 2021. Ostatné krajiny, ktoré by preferovali štandardný (zimný) čas, si mali naposledy posunúť hodiny v októbri 2021.


V súvislosti s aktuálnou situáciou okolo koronavírusu sa však konečný termín zrušenia zmenil. Rokovania Európskej rady sa kvôli riešeniu dôležitejších otázok v boji proti pandémii ešte nezačali a boli presunuté na neurčito, najneskôr však do roku 2027.

Striedanie času sa datuje do roku 1916, kedy s ním prišli Nemci počas prvej svetovej vojny. Následne ho prebrali aj ostatné krajiny Európy a takisto Spojené štáty americké. Až 70% respondentov v prieskume o zrušení striedania času bolo práve z Nemecka. 

Európska únia využíva tri časové pásma

Členské štáty únie využívajú tri časové pásma: greenwichský stredný čas (GMT) v Spojenom kráľovstve, Írsku a Portugalsku, GMT+1 v sedemnástich krajinách vrátane Slovenska a GMT+2 v ďalších ôsmich krajinách.

Niektoré štúdie naznačujú, že dlhšia viditeľnosť počas letného času by mohla prospieť oddychovým aktivitám, avšak biorytmus človeka môže takáto zmena ovplyvniť negatívne.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu