FOTO: Majitelia Kuneradského zámku majú novinky! Čo všetko sa v jeho areáli zmení?


FOTO: Majitelia Kuneradského zámku majú novinky! Čo všetko sa v jeho areáli zmení?
Galéria: 5 fotiek
Foto: Facebook/Zamok Kunerad

Majitelia Kuneradského zámku, ktorý už niekoľko rokov neúnavne opravujú, priniesli novinky pre všetkých priaznivcov tejto budovy so smutnou históriou. Na zámku strávili uplynulé tri dni, počas ktorých riešili najbližšie stavebné a iné úpravy.

„Po takmer mesiaci sme opäť na Slovensku. Ako vyzerali naše prvé tri dni na zámku? Vo štvrtok sme žiakom základnej školy v Kunerade urobili komentovanú prehliadku aj s malou súťažou,“ píšu Škottovci.

V piatok 3. mája prebehol kontrolný deň. Vlastníci stavby sa rozhodli, ako budú vyzerať okná zámku. Budú drevené a nafarbené na bielo, pričom sa zachová tvar tých pôvodných.

Škottovci kontrolovali rekonštrukciu fasády, ktorá postupuje podľa plánu. Vyskytlo sa však niekoľko problémov - zlý stav stien okolo okenných otvorov a nesprávne umiestnená strešná rímsa, pre ktorú začalo do stavby zatekať. Tá bude opravená počas nasledujúceho týždňa.


Ďalším bodom kontrolného dňa bolo stretnutie s možným dodávateľom kúrenia. Majitelia uvažujú nad použitím tepelných čerpadiel, zatiaľ však nie sú pevne rozhodnutí. Riešili tiež čističku odpadových vôd.

„Doladili sme posledné detaily s projektantom riešenia a žiadosť o povolenie rekonštrukcie starej nefunkčnej čističky odpadových vôd podáme už na budúci týždeň. S prácami by sme radi začali už tento rok,“ informovali majitelia.

Areál zámku navštívila aj krajinná architektka a odborníčka na permakultúru, s ktorou hovorili o možnostiach obnovy zámockého parku. V sobotu do Kuneradu pricestovali širšia rodina a priatelia Škottovcov.

„Okrem nich nás navštívil aj historik a súdny znalec, ktorý robí výskum na Bojnickom zámku. Aké spojenie našiel medzi Bojnickým zámkom, ktorý je jedným z najstarších na Slovensku s tým naším, ktorý je jeden z najmladších?“ položili majitelia otázku, na ktorú odpovedia čoskoro.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: