Blíži sa najčarovnejšia noc roka, za hodinu spadne viac ako 100 meteorov


Foto: Blíži sa najčarovnejšia noc roka, za hodinu spadne viac ako 100 meteorov Foto: ilustračné

Najočakávanejšia a najobľúbenejšia astronomická udalosť roka sa blíži. Aj tento rok budeme môcť pozorovať meteorický roj Perzeidy, ktorý prichádza pravidelne vždy v prvej polovici augusta. Tento roj je najviac obľúbený najmä pre jeho vysokú výdatnosť. Počas maxima je možné pozorovať na nočnej oblohe aj viac ako 100 meteorov za hodinu.

Perzeidy je možné pozorovať už od polovice júla, no maximum prichádza vždy v dňoch medzi 11. až 13. augustom. Nočnú oblohu vtedy pretne aj viac ako 100 meteorov za hodinu, pričom voľným okom je možné pozorovať takmer polovicu z nich. Vďaka tomuto faktu sú Perzeidy vrcholom astronomickej sezóny.

Pozorovanie meteorického roja môžu pokaziť tri veci - svetelný smog, mesiac a zatiahnutá obloha. Počas augusta sa predbežne očakáva teplé počasie, ktoré je ako stvorené na pozorovanie nočnej oblohy. Najlepšie pozorovacie podmienky nájdete mimo väčších miest, ideálne niekde uprostred poľa, na lúke s dobrým rozhľadom. Ak sa počasie v uvedených dňoch nevydarí, nič ešte nie je stratené. Aj po skončení maxima bude stále možné sledovať zvýšený počet meteorov.

Kde sa dá najlepšie pozorovať? 

Žilinčania vyhľadávajú miesta, kde pochopiteľne nie je veľa svetla a pozorovanie nerušia osvetlené reklamné pútače, či verejné osvetlenie. Najviac ľudí je možné stretnúť počas maxima meteorického roja na letisku pri obci Rosina, tam však výhľad v posledných rokoch kazí osvetlenie staveniska tunela Višňové.

Druhým miestom je Straník, ale z jeho zadnej strany, ktorá nemá výhľad na mesto. Niekoľko pozorovateľov zavíta každoročne aj na neďaleký Polom, no najlepšie hodnotené miesto je v Terchovej a Vrátnej. Podľa slov samotných pozorovateľov je v oblasti obce Terchová najmenej rušivých elementov.

Pri hľadaní vhodnej lokality treba zvažovať miesta, kde nebudú prekážať ani vysoké kopce a hory. Potom už stačí len karimatka, deka a trochu trpezlivosti :-)

Prečítajte si viac: