Prečo oslavujeme sviatok práce pracovným voľnom? Tradícia prišla do Európy v roku 1890


Foto: Prečo oslavujeme sviatok práce pracovným voľnom? Tradícia prišla do Európy v roku 1890 Foto: Reprofoto relácie RTVS Noc v archíve

Prvý májový deň je obľúbeným dňom pre mnohých pracujúcich. V tento deň totiž nemusí väčšina ľudí pracovať a môžu ho osláviť oddychom, prechádzkou či drobnými úpravami v záhradách. Navyše, počasie nám dnes bude priať, meteorológovia na našom území hlásia 19 až 24 stupňov Celzia.

V Slovenskej republike je Sviatok práce, ktorý pripadol na 1. mája, dňom pracovného pokoja. Nepripomíname si ho len my, ale aj pracujúci v iných európskych krajinách. Tradíciu sviatku práce založili robotníci v americkom Chicagu v roku 1886, keď štrajkovali za zavedenie osemhodinového pracovného času. Pri konfliktoch s políciou prišlo o život 13 protestujúcich. Zo solidarity k nim o tri roky neskôr v Paríži padlo rozhodnutie, že sa 1. máj stane medzinárodným sviatkom práce.

TIP: Pozrite si aktuálne ponuky brigád v Žiline.


Prvýkrát sa v Európe oslavoval v roku 1890. Postupne sa tento zvyk rozšíril do viacerých krajín vrátane Ruska a Spojených štátov. Spočiatku sa však neoslavoval oddychom, naopak, sprevádzali ho nepokoje a vystúpenia ľudí bojujúcich za zlepšenie pracovných podmienok.

Prvomájové akcie zaznamenali výrazný rozkvet po roku 1917 najmä v Rusku, kde sa stali súčasťou osláv víťazstva pracujúceho ľudu. Naopak, v USA a v Kanade sa 1. máj neujal, pretože sviatok práce si tradične pripomínajú až v prvý septembrový pondelok.

1. máj na Slovensku

Oslavy sviatku práce u nás siahajú až do 19. storočia, kedy bolo Slovensko súčasťou Rakúsko-Uhorska. Prvé oslavy sa konali v Bratislave pri Železnej studničke v roku 1890. Po vzniku Československa sa tento deň v roku 1925 stal štátnym sviatkom. V oslavovaní sviatku práce sa pokračovalo aj počas trvania samostatnej Slovenskej republiky a potom aj po skončení druhej svetovej vojny. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo