Úrazová chirurgia vo FNsP Žilina má novú miestnosť na preväzovanie, pomoc poskytla Alteria Motor


Foto: Úrazová chirurgia vo FNsP Žilina má novú miestnosť na preväzovanie, pomoc poskytla Alteria Motor
Galéria: 3 fotky
Foto: FNsP Žilina

Oddelenie úrazovej chirurgie žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou má novú miestnosť na preväzovanie infikovaných rán. Jej súčasťou je aj sprchovací kút. Pomocnú ruku pri rekonštrukcii priestoru z nevyužívanej kúpeľne podali miestne súkromné firmy.

„Reagoval som na výzvu a povedal som si, že tie peniažky musíme zohnať. Oslovil som výrobcu nábytku, dali sme dokopy tím a behom mesiaca je vybudované a som šťastný, že môžem zase pomôcť. Minulý rok sme pomohli novorodeneckému oddeleniu, tento rok sme pomohli vám,“ uviedol riaditeľ autorizovaného predajcu značky Hyundai v Žiline Alteria Motor Tibor Barica, ktorý je aj pacientom oddelenia. Druhou spoločnosťou, ktorá sa na realizácii podieľala, je THT stolárstvo.

Vybudovanie miestnosti si vyžiadalo investíciu vo výške takmer 3-tisíc eur


Pacient získa vyšší komfort a lepší štandard. „Vďaka sponzorskej pomoci sa nám to podarilo zrealizovať. Dá sa tu umývať, sprchovať, je to prispôsobené na ošetrenie rán,“ skonštatoval primár oddelenia úrazovej chirurgie Karol Orlovský. Vybudovanie miestnosti na preväzovanie infikovaných rán si vyžiadalo investíciu takmer tritisíc eur.

„Ďakujeme za každú pomoc, je to nevyhnutné, potrebné, bežné a robí sa to na celom svete. Nemocnica má investičný dlh z minulosti a takáto pomoc od každého sponzora je nevyhnutnosťou na to, aby sa nemocnica mohla priblížiť k tomu, čo by malo byť štandardom,“ doplnil generálny riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek.

V novej preväzovni budú preväzovať hospitalizovaným pacientom rany, ktoré sú zahnisané a potrebujú dlhšiu liečbu a častejšie preväzy. „Chceli sme odseparovať rany, ktoré sa hoja na prvý krát, aby nedochádzalo k roznášaniu infekcie. Súčasťou je aj sprchovací kút, ktorý sa štandardne v preväzovniach nevyskytuje. Chceli sme to pre zle hojace rany, pretože špecifikom oddelenia úrazovej chirurgie sú napríklad rany devastačného poranenia a tieto rany zvyčajne hnisajú. Pred preväzom sa pacient môže dezinfekčným mydlom vysprchovať alebo postihnuté miesto sa očistí a potom lekár pacienta doošetruje,“ vysvetlila vedúca sestra oddelenia úrazovej chirurgie Silvia Haščíková.Prečítajte si viac:


Zdroj: FNsP Žilina