Uskutoční sa v Žiline novoročný ohňostroj? Takto vnímajú oslavy spojené s pyrotechnikou mestskí poslanci


Foto: Uskutoční sa v Žiline novoročný ohňostroj? Takto vnímajú oslavy spojené s pyrotechnikou mestskí poslanci Foto: Autor: Majo Stopka

Tradičný novoročný ohňostroj sa v Žiline organizuje z budovy mestského divadla. Každoročne prichádzajú do centra mesta davy ľudí, ktorí ho s nadšením sledujú. Samospráva sa pred niekoľkými rokmi rozhodla, že jeho odpálenie presunie z polnoci až na osemnástu hodinu večer. Zmena času vyvolávala spočiatku veľké emócie, účasť v podobe niekoľkých tisícok ľudí nakoniec potvrdila správnosť rozhodnutia o presunutí.

Doteraz sa v zmenenom čase uskutočnila novoročná pyrotechnická show celkom štyrikrát. Výnimkou v konaní oslavy Nového roka bol posledný ročník (2021), keď prvýkrát zabrzdila tradíciu pandémia. V roku 2020 zaplatila samospráva za ohňostroj sumu 1 800 eur, čo predstavovalo najnižšiu cenu za posledné 4 roky. Počas predchádzajúcich rokov nakupovalo mesto Žilina pyrotechniku na ohňostroje za sumy v rozmedzí 2 200 až 2 400 eur.

Odpaľovanie pyrotechniky v centre Žiliny a na sídliskách každoročne rozdeľuje obyvateľov. Kým jedna skupina podporuje ohňostroje počas dvoch dní v roku (Silvester a Nový rok), druhá, naopak, presadzuje jej úplné zakázanie. V minulosti došlo na území mesta k niekoľkým incidentom, pri ktorých boli vyplašené zvieratá či dokonca usmrtený psík následkom šoku.



Zisťovali sme, ako vnímajú organizovanie novoročných ohňostrojov poslanci mestského zastupiteľstva v Žiline. Do zverejnenia článku sa vyjadrilo celkom 15 z 31 poslancov.

Mgr. Denis Cáder: „Môj názor na tohtoročný ohňostroj je negatívny. Podľa mňa by mohlo mesto Žilina dbať na životné prostredie a naše okolie, ktoré ohňostroj negatívne zaťažuje a zároveň sa pozrieť na finančné prostriedky, ktoré táto niekoľkominútová zábava stojí. V dobe celosvetovej pandémie by sme ich mali skôr vložiť do zmysluplných projektov pre ľudí a pomoc tým, ktorí to v čase Vianoc naozaj potrebujú. Spraviť napríklad vianočnú či silvestrovskú večeru, ktorú by mohlo mesto distribuovať ľuďom v núdzi či bez domova a takto im podať pomocnú ruku.“

Ing. Martin Kapitulík: „Ohňostroj, prípadne iná forma (najmä k zvieratám prívetivejšej) svetelnej show, k oslavám príchodu nového roka bezpochyby patrí. Najmä v tejto náročnej dobe a v čase, keď mesto kvôli pandémii zrušilo aj vianočné trhy, si ľudia zaslúžia aspoň trošku radosti. A povedzme si otvorene, že ak to nezorganizuje mesto, zabezpečia si to ľudia vo svojej réžii. To je môj názor, finálne rozhodnutie je však na primátorovi.“

Ing. Barbora Birnerová PhD.: „Hoci je ohňostroj v meste na Nový rok tradíciou, ja osobne ho považujem za problémový. V čase, keď je z epidemiologického hľadiska stretávanie ľudí obmedzené, obyvatelia ľahšie pochopia jeho zrušenie. Jeho hlučný priebeh naviac spôsobuje nepokoj u malých detí a zvierat, najmä psov a spôsobuje znečistenie ovzdušia. V iných metropolách nahradili novoročný ohňostroj napr. laserovou show či iným premietaním, čo považujem za ekologickejší spôsob zábavy. To je však moje odporúčanie pre iné roky, keď bude lepšia situácia bez obmedzení stretávania.“

Ing. arch. Dušan Maňák: „Ďakujem za Vašu otázku, som si vedomý súčasnej situácie a tým aj opatreniam proti zhromažďovaniu ľudí ale pokiaľ by bol ohňostroj realizovaný  tak ako v minulosti napríklad na Straníku , čím by bol vnímateľný z obydlí obyvateľov mesta a nebolo by potrebné  zhromažďovať sa pri tejto príležitosti na Námestí  A. Hlinku. Iný problémom sú jeho neblahé účinky na domáce zvieratá kde ak by ohňostroj aj z priestoru Straníka mal škodlivé účinky pre tieto živé tvory, vôbec by mi nevadilo ak by sa aj neuskutočnil.“

Mgr. Iveta Martinková: „S určitosťou by som oveľa viac privítala laserovú show.  Už  je načase pridať sa k pokrokovejším spoločnostiam. Stále v niečom zaostávame a v ochrane životného prostredia zvlášť. Ohňostroj je koktail nebezpečných chemických látok, ktoré veľmi zle pôsobia na životné prostredie a v rámci toho, samozrejme, aj na ľudí a zvieratá. Už len to, že používanie ohňostrojov povoľuje banský úrad, svedčí o tom, že je to nebezpečná záležitosť.“

Uvediem Vám pár príkladov:

Nitra – V Nitre nebude ohňostroj, ľudia majú Nový rok privítať výlučne s tradičnými prskavkami
Brno – Silvestr bude v centru Brna bez ohňostroje! Petardy nahradí laserová show
Mníchov – Böller-Verbot in München: Stadt will Silvester-Feuerwerk einschränken
Rím – V Ríme zakázali silvestrovské ohňostroje pod hrozbou pokuty
Sereď – Silvestrovský ohňostroj nahradí v Seredi laserová show


Ing. Ľubomír Bechný: „Som proti organizovaniu ohňostroja tento rok v Žiline. Ohňostroj privedie do ulíc a na námestie množstvo ľudí, čo môže byť príčinou šírenia vírusu Covid-19. Navyše ohňostroj ruší našich psích priateľov a iné zvieratá a spôsobuje im zbytočný stres. Som aj v budúcnosti za oslavu Nového roku pomocou iných – alternatívnych prostriedkov.

Mgr. Jana Filipová: „Myslím si, že občania majú dnes úplne iné starosti a kazdy by určite rad privítal keby mohli tráviť tento deň v kruhu najbližších alebo s priateľmi. Namiesto ohňostroja by Mesto mohlo prísť s nejakým náhradným riešením, kde by mohlo občanov potešiť a prekvapiť niečim iným zaujímavým čo tu ešte nebolo.“

Ing. Ľuboš Plešinger: „Za mňa, ohňostroj je v týchto covidových časoch istým druhom prepychu a zbytočnosti. Vo mne ohňostroj evokuje istú radosť z úspechov, isté zavŕšenie niečoho úspešného. Ak máme čo oslavovať, prosím, ale ja si myslím, že ľudia majú v týchto ťažkých časoch iné, povedal by som existenčné problémy a myslím si že nie je čo oslavovať. Keď vykynožime Covid z nášho života a život sa dostane do normálu, potom nech sa páči urobme celosvetový hňostroj.“

Ing. František Talapka: „Myslím si, že peniaze určené na ohňostroj sa dajú určite využiť lepšie. Ja osobne by som navrhoval pomôcť organizáciám, ktoré sa starajú o ľudí bez domova.“

Mgr. Zuzana Balogová: „Ja osobne nie som fanúšikom ohňostrojov ani pyrotechniky.  Pre veľa ľudí  je ale príchod Nového roka úzko spätý práve s ohňostrojom. Mestský ohňostroj má význam ak je súčasťou osláv vítania Nového roka. Určite nie ak je 1.1 o 18:00 ako to bolo v posledných rokoch. Ak by som sa mala vyjadriť k roku 2021, vidím väčší zmysel podporiť nemocnicu ako robiť ohňostroj.“

Ondrej Šoška: „Ja by som bol rád, keby sa uskutočnil. Je to dlhoročná tradícia, ľudia to majú radi, dlhé roky sa na námestí stretávajú a oslavujú koniec roka. Hlavne v tejto zákazovej dobe by to bolo aj určité spestrenie. Viem, že tu bol aj pokus zakázať ohňostroje v Žiline, ktoré sa môžu robiť len jeden deň v roku, na Silvestra. Podľa mňa to nie je cesta. Môžeme zakázať ohňostroje, môžeme zakázať aj cigarety, alkohol alebo aj sladkosti. Potom si už ale nehovorme demokracia.“

Mgr. Róbert Kašša: „Páči sa mi myšlienka, ktorú zrealizovali iné samosprávy, a to, že peniaze určené  na ohňostroj venovali do zdravotníckych či sociálnych zariadení alebo zvieracích útulkov. Na druhej strane by ľudí v tomto pandemickom marazme určite potešilo aspoň trochu zábavy.“

Ing. Mgr. Peter Ničík: „Teším sa, keď sa ľudia radujú a páči sa mi myšlienka „ži a nechaj žiť“. Nevadí mi ohňostroj, keď sa to druhým páči, no on často býva spojený s hlukom, pri ktorom trpia zvieratá. Dávam teda radšej prednosť hĺbke spirituálnej tichej radosti pred prchavými svetlenými či zvukovými efektami.“

Mgr. Branislav Delinčák: „Ja som za to, aby sa ohňostroj uskutočnil. Je pravda, že je ťažká a zložitá doba, ale o to viac by sme si mali pripomínať pekné veci zo života, ktoré nám robili radosť kým nás nedrvil covid. Ohňostroj pre mňa reprezentuje ukončenie jednej a začiatok druhej éry. Symbolizuje nádej lepšieho roku. A to dnes všetci veľmi potrebujeme.“

Bc. Jozef Juriš: „Ohňostroj bol odjakživa symbolom ukončenia starého roka a privítaním roka nového, ktorý si všetci želáme, aby bol krajší. Pohľad naň rozžiaril nielen detské srdcia, ale aj väčšinu z nás. Dnešná doba je ale iná a pýta od nás viac ohľaduplnosti. Preto by som uvítal, aby sa pristúpilo k ohňostrojom, ktoré sú zamerané viac na svetelný efekt ako hlukový. Momentálne tu máme aj pandemické obdobie. Ohňostroje každým rokom prinášajú aj množstvo zranení a pri dnešnom extrémnom zaťažení zdravotníkov by sme mali byť ohľaduplní aj voči nim. Ak by mohol, však, mojím rozhodnutím byť zrealizovaný jeden krásny a profesionálny ohňostroj, namiesto stoviek ďalších,  isto by som bol za takýto ohňostroj.“

Napriek rozdielnym názorom mestských poslancov na organizovanie novoročných osláv sa ani tento rok samospráva nemusí rozhodovať nad spôsobom, akými sa uskutočnia. Pre aktuálnu pandemickú situáciu totiž nie je možné usporiadať novoročný ohňostroj.

Žilinčania tak už druhý rok po sebe nebudú mať možnosť vidieť efektnú show na oblohe: „Nie, novoročný ohňostroj nebudeme organizovať. Je to vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu,“ potvrdil hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu