- 4. jún 2025 o 13:30
Žilinský orchester vycestuje do Paríža. Pripomenie 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny
Pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny cestuje Štátny komorný orchester Žilina do Paríža. Vo štvrtok 5. júna odohrá slávnostný galakoncert v známej sále Salle Gaveau, ktorý bude patriť medzi hlavné kultúrne podujatia na pripomienku tejto významnej historickej udalosti.
Orchester povedie šéfdirigent František Macek a na koncerte vystúpia aj dvaja výnimoční slovenskí operní speváci – sopranistka Slávka Zámečníková a basista Peter Kellner. Obaja pôsobili na popredných svetových operných scénach, vrátane Viedenskej štátnej opery, newyorskej Metropolitnej opery či Royal Opera House v Londýne. Ich účinkovanie v Paríži je ďalším dôkazom toho, že slovenskí umelci majú vo svete silné postavenie.
Na koncerte zaznie pestrý program z diel W. A. Mozarta, Rossiniho a Donizettiho, vrátane známych árií a duet z opery Figarova svadba, ako aj výber z belcantového repertoáru. Slovenskú hudbu bude reprezentovať dielo Eugena Suchoňa – Malá suita s passacagliou op. 3. Úvod večera otvorí Mozartova Symfónia č. 31 D dur, známa ako „Parížska“.
Štátny komorný orchester Žilina je jediným orchestrom mozartovského typu na Slovensku. Minulý rok oslávil 50. výročie svojho vzniku a počas svojej existencie odohral viac než 3 300 koncertov doma aj v zahraničí. Vystupoval vo väčšine európskych krajín, ale aj v USA, Kanade, Japonsku či Brazílii.
Podujatie vo Francúzsku organizuje Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky a za podpory Ministerstva kultúry SR.
