Láka vás grilovanie na balkóne? V Žiline to radšej neskúšajte


Foto: Láka vás grilovanie na balkóne? V Žiline to radšej neskúšajte Foto: Ilustračné foto/pexels.com

K slnečným dňom neodmysliteľne patria aj posedenia s blízkymi či dobrá grilovačka. Kým ľudia žijúci v domoch so záhradou to majú jednoduchšie, obyvatelia panelákov musia byť pri grilovaní obozretnejší. Nielenže nemôžu danou činnosťou rušiť svojich susedov, zároveň si musia overiť, či grilovanie na balkóne je v ich meste vôbec dovolené.

Na Slovensku neexistuje žiaden zákon, ktorý by grilovanie na balkóne zakazoval. Ako informuje portál Refresher News, spomínanú obľúbenú letnú činnosť vo všeobecnosti upravuje domový poriadok. Ten nájdete v bytovkách na viditeľnom mieste alebo ako prílohu v rámci vlastníckej alebo nájomnej zmluvy. Existuje však špeciálna kategória v podobe novších stavieb, kedy Slovenský zväz bytových družstiev danú činnosť zakazuje úplne.

Pokiaľ ide o Nitru, Trnavu či Bratislavu, stačí sa riadiť aktuálnym domovým poriadkom. Naopak, v Žiline a Prešove platí plošný zákaz grilovať na balkónoch a terasách, a to aj napriek tomu, že to domový poriadok nezakazuje.

Témou grilovania sa zaoberá aj Občiansky zákonník. Vyplýva z neho, že obyvatelia bytových objektov nemôžu susedov obťažovať hlukom, prachom, pachmi či dymom. V prípade, že k neprispôsobivému obyvateľovi paneláku bude privolaná polícia, hrozí mu pokuta vo výške 33 eur. 

Prečítajte si viac: