Zabránili piatim samovraždám a pomohli stovkám ľudí. Mestskí policajti v Žiline vlani nezaháľali


Foto: Zabránili piatim samovraždám a pomohli stovkám ľudí. Mestskí policajti v Žiline vlani nezaháľali Foto: Ilustračné foto

Úlohou mestských policajtov v Žiline nie je len vyberanie pokút za parkovanie či pitie na verejnosti, ale aj pomoc občanom. Počas minulého roka sa im dokonca podarilo zachrániť niekoľko životov. Informoval o tom náčelník v správe o činnosti mestskej polície.


Jej príslušníci v roku 2023 zabránili spáchať samovraždu piatim osobám, ktoré pred týmto nezvratným činom zavolali na číslo 112. Hliadkam sa podarilo každú z nich vypátrať skôr, než bolo neskoro.

Dvaja ľudia na tiesňovú linku oznámili, že sa chystajú ukončiť svoj život skočením pod vlak. Obidvoch našli mestskí policajti v blízkosti železničnej stanice a odovzdali ich do rúk zdravotníkov. Muž na Vlčincoch sa o samovraždu skutočne pokúsil, policajtom sa ho však podarilo oživiť.

Okrem toho kontrolovali a pomáhali stovkám zranených osôb alebo ľuďom, ktorí ležali na zemi v meste. K takýmto prípadom vyrazili za rok až 513-krát. Pokiaľ to bolo potrebné, policajti vždy zabezpečili aj prvú pomoc. Záchranku museli privolať k 103 osobám.


Príslušníci mestskej polície majú k dispozícii automatizované externé defibrilátory (AED), ktoré museli použiť 7-krát. Defibrilátory pritom privážajú k pacientom niekoľkokrát týždenne, väčšinou však nakoniec nie sú potrebné, pretože sa k postihnutým osobám ako prví dostanú záchranári.

„Súčinnosť bola poskytovaná aj zásahovým jednotkám Hasičského a záchranného zboru pri likvidácií požiarov nehnuteľností, motorových vozidiel a verejno-prospešných zariadení,“ doplnila mestská polícia.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu