Držitelia zbraní odložili svoje povinnosti na poslednú chvíľu, na oddeleniach dokladov sa tvoria dlhé rady


Foto: Držitelia zbraní odložili svoje povinnosti na poslednú chvíľu, na oddeleniach dokladov sa tvoria dlhé rady Foto: Ilustračné/istock.com

Držitelia strelných zbraní majú dnes, 31. januára 2023, poslednú možnosť zaevidovať svoje zbrane, ktorých držba je podľa novely zákona účinnej od 1. februára 2022 podmienená vydaním zbrojného preukazu, licencie či zaevidovaním. Väčšina majiteľov zbraní však svoju povinnosť odložila na poslednú chvíľu a oddelenia dokladov tak z kapacitných dôvodov nestíhajú vybaviť ich žiadosti.

Chcem sa podeliť o svoju skúsenosť. V piatok som si odčakal na evidencii zbraní v Žiline skoro 3 hodiny a nevybavil som sa. Išiel som teda znova v pondelok a čakal som zase niečo vyše 3 hodín. Zástupy ľudí si tam prišli na poslednú chvíľu splniť svoju povinnosť. Ale veľa z nich ani nemalo vypísané všetky tlačivá a kolky, takže čakali úplne zbytočne. Podľa počtu ľudí a úradných hodín to nemajú šancu vybaviť a ani nevybavia,“ uviedol znepokojený čitateľ Rudolf.

Na nezodpovedný prístup majiteľov zbraní upozorňuje aj Polícia Slovenskej republiky v príspevku na sociálnej sieti, kde zároveň ponúka náhradný postup, pri ktorého dodržaní sa držitelia zbraní vyhnú dlhým radom. Riešením situácie má byť odoslanie písomných žiadostí poštou, respektíve ich osobné odovzdanie na podateľni okresného riaditeľstva Policajného zboru.


Do žiadostí uvádzajte telefonický kontakt. V čo najkratšej dobe je potrebná Vaša prítomnosť na oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru so zbraňou – z dôvodu vydania preukazu zbrane. Písomnú žiadosť opatrenú vlastnoručným podpisom adresujte na príslušné oddelenie dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru v mieste trvalého/prechodného pobytu,“ spresňuje polícia pokyny.

Žiadosť o zaevidovanie zbrane a vydanie preukazu zbrane si môžete vyžiadať na najbližšom oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru, ale nájdete ju aj na oficiálnej webovej stránke MV SR (kliknite SEM).


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu