AKTUÁLNE: Mesto Žilina aj Žilinský samosprávny kraj zatvárajú od zajtra svoje školy a škôlky


Foto: AKTUÁLNE: Mesto Žilina aj Žilinský samosprávny kraj zatvárajú od zajtra svoje školy a škôlky Foto: Žilinský samosprávny kraj

Vyjadrenie županky k uzatvoreniu škôl v Žilinskom kraji a iným opatreniam

V súvislosti s novým vývojom situácie, ako aj ďalšími potvrdenými prípadmi ochorenia COVID-19 na Slovensku, dnes opäť zasadal krízový štáb Žilinského samosprávneho kraja aj mesta Žilina.

Výsledkom sú prísne opatrenia, ktoré sa týkajú prerušenia vzdelávania na stredných a základných školách, mesto zatvorí aj všetky škôlky na území Žiliny.

Opatrenia sa týkajú škôl v pôsobnosti jednotlivých samospráv - Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom stredných škôl na území kraja, ktoré uzatvorí, mesto Žilina zase základných a materských, ktoré spolu s jasliami uzatvorí.

„S účinnosťou od zajtra až do pondelka 16.3.2020 (vrátane) budú zatvorené všetky stredné školy v pôsobnosti Žilinského kraja. Od začiatku situáciu sledujeme a prijímame opatrenia a reagujeme na všetky nové informácie. Včera večer sa stala pri Ružomberku dopravná nehoda, ktorej účastníkmi boli občania s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Zdravotníkov, policajtov, hasičov, ktorí zasahovali na mieste nehody, máme od tohto času v karanténe. Na Slovensku sa navyše potvrdili ďalšie tri prípady pozitívne testované na koronavírus. Na základe týchto nových informácií sme sa rozhodli po konzultácií s regionálnym hygienikom prijať ešte prísnejšie opatrenia,“ uviedla županka Erika Jurinová.

V súvislosti s uzatvorením stredných škôl župa uvažuje aj nad zavedením prázdninového režimu prímestskej autobusovej dopravy. V tomto prípade je však nutná ešte ďalšia koordinácia s mestami a obcami, ktoré sú zriaďovateľmi základných škôl.

Žilinský samosprávny kraj zároveň zatvára všetky kultúrne inštitúcie s platnosťou do nasledujúcej nedele (22.3.2020) a prerušuje poskytovanie ambulantnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach.

„Musíme chrániť aj našich zdravotníkov, lekárov a sestry, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientami, preto v tejto chvíli riešime dodávku rúšok a respirátorov pre zdravotnícke zariadenia a lekárov primárneho kontaktu a veríme, že sa podarí dodávku zabezpečiť aj pre sociálne zariadenia,“ dodala županka.

Vyzývajú na rešpektovanie zavedených opatrení

Naďalej platí zákaz návštev v nemocniciach a v sociálnych zariadeniach. Županka Erika Jurinová apeluje na ľudí, aby rešpektovali tento zákaz.

Chcela by som požiadať verejnosť,  aby v týchto dňoch vo zvýšenej miere prejavila vnútornú disciplínu,  zodpovednosť a ohľaduplnosť voči svojim kolegom, rodinným príslušníkom i verejnosti, len takto odvrátime vznikajúcu neistotu,“ uzavrela županka.


K rovnakému kroku dnes dospeli po porade s regionálnym hygienikom aj predstavitelia mesta. Toto preventívne opatrenie bude v platnosti predbežne do piatku 13. marca vrátane.

„Opatrenie uzavrieť školy prijímame z dôvodu ich štandardného a pokojného fungovania. V žiadnom prípade nechceme, aby sa tlak na zatvorenie škôl, ktorý dnes ovláda sociálne siete, sústredil na deti, učiteľov a najmä riaditeľov škôl. Všetci sa v tejto situácii musíme správať maximálne zodpovedne a počúvať rady odborníkov a ľudí, ktorí sú kompetentní. Mesto Žilina bude preto rešpektovať odporúčania centrálneho krízového štábu, hlavného hygienika a kompetentných expertov v oblasti epidemiológie. Na ich základe a podľa aktuálneho vývoja situácie sa rozhodne, či budú materské a základné školy v Žiline uzatvorené aj po termíne 13. marca,“ podotkol primátor Peter Fiabáne.

Opatrenie o zatvorení škôl z dôvodu prevencie proti šíreniu nového koronavírusu sa dotýka aj zariadení starostlivosti o detí do 3 roku veku dieťaťa (detských jaslí) na Puškinovej ulici a Veľkej okružnej v Žiline, ktorých zriaďovateľom je mesto. Zariadenia v súčasnosti navštevuje celkom 71 detí.

Ďalšie predĺženie prerušenia bude na hlavnom hygienikovi

Vzhľadom na platnú legislatívu má mesto v kompetencii prostredníctvom štatutárov školských zariadení udeliť voľno na školách v trvaní maximálne 5 dní počas celého školského roka.

„V tejto súvislosti preto očakávame skoré rozhodnutie hlavného hygienika a ústredného krízového štábu pri riešení tejto situácie,“ uviedol primátor.

Dnes o 16:00 hodine sa stretne vláda s odborníkmi, po tomto rokovaní by mohlo dôjsť k vyhláseniu mimoriadnej situácie na celom území krajiny. Predpokladá sa, že jedným z opatrení by mohlo byť aj uzatvorenie školských zariadení.

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných škôl a 26 materských škôl, ktorých šesť je pri základných školách. V základných školách sa učí celkom 6 174 žiakov, 2 304 detí navštevuje materské školy. Spolu v nich pracuje 1 011 pedagogických a 447 nepedagogických zamestnancov.


Prečítajte si viac:

Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj