Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj sa pripravuje na zimnú údržbu ciest, náklady oproti minulému roku stúpnu o 1,8 milióna

17 jún 2022 - 11:22
Tamara Antolová

Začiatkom júla sťahujú z obehu 1- a 2-centové mince. Podľa analytika to môže znamenať aj vyššie ceny v obchodoch

Foto: Začiatkom júla sťahujú z obehu 1- a 2-centové mince. Podľa analytika to môže znamenať aj vyššie ceny v obchodoch
Foto: ilustračné/Pexels

Ľudia v Holandsku, Taliansku či Belgicku prestali platiť jedno- a dvojcentovými mincami. Od 1. júla sa k nim pripojí aj Slovensko, keďže v tom čase sa majú postupne sťahovať z obehu. Finančný analytik František Burda vysvetľuje, že „drobné“ sa nerušia, ale obchodníci ich už nebudú môcť vydávať, iba prijímať. Následný krok je likvidácia alebo recyklácia.

Burda vo vysielaní v televízii však priznal, že tento krok môže znamenať aj vyššie ceny v obchodoch. „Môže prísť k zdražovaniu a môžu to niektorí obchodníci zneužiť. Preto mohla byť napríklad ustanovená komisia, ktorá by zhodnotila ceny teraz a po prvom júli. Dôležité však je, že Národná banka Slovenska (NBS) stanovila mechanizmus zaokrúhľovania,“ dodáva.

Mechanizmus zaokrúhľovania znamená, že ak by niečo stálo 51 alebo 52 centov, tak po sťahovaní z obehu to bude stáť 50 centov. Ak by tovar stál 53 alebo 54 centov, tak by sa to zaokrúhlilo na 55 centov. Suma 56 či 57 sa vráti naspäť na 55 centov a 58 či 59 za zaokrúhli na 60 centov. Toto všetko sa však týka iba hotovostných platieb, tie bezhotovostné ostávajú v normálnej cene.

„Sú to mince, ktoré sú najviac zahadzované. Kto už má cent, vyhodí ho. Sú tiež nákladné na výrobu, keďže jeden cent je drahší na výrobu, ako reálne zaň niečo zaplatíte. Je to taký postup ekológie. Treba naň fólie, je prítomná uhlíková stopa alebo ich treba aj prevážať. Ide o stámilióny kusov, ktoré sa vyrazia. Skrátka dôvodmi sú logistika a príroda,“ informuje analytik.

Prieskum u Slovákov potvrdil, že „drobné“ by zrušilo až 74 % obyvateľov. Najmenších centových mincí je približne na Slovensku v obehu 522 miliónov kusov.

Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
10:59
Vysokoškolákov
Dopravná nehoda
10:39
Hričovská
Policajná hliadka
10:25
Koňhora
Práca na ceste
10:07
Budatínska Lehota
Kolóna
10:00
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina