V Turci je na predaj neobvyklá usadlosť s 500-ročnou históriou. Za jej bránami je vodný mlyn aj píla


Foto: V Turci je na predaj neobvyklá usadlosť s 500-ročnou históriou. Za jej bránami je vodný mlyn aj píla Foto: reality.sk

Na realitnom trhu pribudla neobvyklá ponuka. V Turčianskej kotline je na predaj historická usadlosť, za ktorej bránami je skrytý vodný mlyn, furmanský dom a obrovský pozemok. Nachádza sa na okraji Turčianských Teplíc, pri potoku Žarnovica v obklopení majestátnej prírody Veľkej a Malej Fatry.

Historicky príbeh uchovaný v útrobách tohoto vodného mlyna začal už niekedy v 16. storočí a pokračuje s nevyhnutnými, ale šetrnými zásahmi modernej doby až dodnes. Príbeh je prepletený dramatickým vývojom dôb a ťažko skúšaným ľudom, ktorý tu prebýval a pracoval. 

Do čias mlynárstva a remeselníctva sa tak môžete vrátiť aj vy. Usadlosť ponúka takmer neporušené a dobre zachované technológie na mletie, ako sú mlynské valcové stolice a francisová turbína. Zachovali sa taktiež aj vodné stavby, píla, gáter a vodná elektráreň.

„Už teraz, bez veľkých úprav, je pre vás pripravená úchvatná expozícia mlynárstva a súvisiacich historických artefaktov, ktoré čakajú na zanietených záujemcov a sú súčasťou predaja,“ uvádza realitná kancelária. Zdôrazňuje však, že nehnuteľnosť nie je kultúrnou pamiatkou.

Mlyn a píla boli plne prevádzkované do roku 1953. Základným znakom tohto vodného mlyna bol pri jeho vzniku pohon mlynského zariadenia vodným kolesom. To sa však nezachovalo, pretože bolo v 19. storočí nahradené turbínou. Tá bola neskôr poháňaná vlastnou vodnou elektrárňou, ktorej zázemie je dodnes funkčné. Od roku 1999 je však mimo prevádzky. 


„Mlyn toho času nebol preskúšaný a opätovne spúšťaný. Aby mohlo dôjsť k jeho obnove aj z hľadiska funkčnosti, bolo by potrebné napustiť koryto vodného náhonu a vykonať nevyhnutný servis na turbíne a ostatných častiach zariadení,“ uvádza sa v inzeráte. 

Vodný mlyn môže pre niekoho byť unikátnym objektom s neobjaveným potenciálom. Vzniknúť z neho môže rodinné sídlo, galéria, múzeum či iné kultúrno-spoločenské centrum.

Presná cena, za ktorú sa historická usadlosť predáva, v inzeráte uvedená nie je. Majiteľ sa totiž plánuje so záujemcom dohodnúť. Objekt však môže mať nevyčísliteľnú pridanú hodnotu pre modernú dobu, ktorá si ctí históriu a remeslá.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu