Spestrite si víkend v Žiline vďaka TIPOM na podujatia. Nebude chýbať hudba, umenie ani dobré víno


Foto: Spestrite si víkend v Žiline vďaka TIPOM na podujatia. Nebude chýbať hudba, umenie ani dobré víno Foto: 1.Facebook/Krajská hvezdáreň v Žiline, 2.novasynagoga.sk, 3.pmza.sk, 4.Facebook/Winefest Slovakia

V poslednej dobe síce počasie veľmi nepraje turistike či zábave pri vode, no aj napriek tomu sa dajú voľné dni využívať naplno. Preto vám prinášame pár tipov, ako si spestriť svoj najbližší víkend v Žiline v akomkoľvek počasí. Nájdete tu rôznorodé podujatia, ktoré sa budú konať pod holým nebom alebo aj v interiéri.

Astronomické kino

Krajská hvezdáreň v Žiline pripravila aj tento rok v priestoroch svojej astronomickej pozorovateľne zaujímavý program v rámci tradičných podujatí s názvom Letné astronomické kino.

Akcia sa najbližšie uskutoční v piatok 11. augusta o 21:00 hod. v areáli Pozorovateľne na Malom diele v Žiline. Strávte pokojný večer pozorovaním objektov letnej oblohy prostredníctvom ďalekohľadov.

Astronomické letné kino bude spojené s prezentáciou na tému Meteorický roj Perzeíd, ktorá prebehne v priestoroch pozorovateľne. Počas podujatia budú v areáli nainštalované svietiace modely našich blízkych aj ďalekých vesmírnych susedov.

Letné astronomické kino sa bude realizovať pod holým nebom, a teda iba v prípade priaznivého počasia. Súčasťou vašej výbavy by mala byť deka či karimatka a náročnejším divákom odporúčame nezabudnúť na repelent,“ prízvukujú pracovníci hvezdárne. Bližšie informácie o podujatí nájdete po kliknutí SEM.

Výstava dotyk krehkosti

V priestoroch zimnej záhrady v Budatínskom hrade bude od piatku 11. augusta do stredy 1. novembra pripravená malá prezentácia tvorby výtvarníčky Silvie Bartoš. Jej diela vo forme papierových kvetov sprítomňujú krásu reálnej flóry, ale ukrývajú aj symbolické významy.

Papierové kvety vyjadrujú autorkine ponímanie lásky, neustálu premenu vzťahu dvoch ľudí a zároveň odkazujú k našej pominuteľnosti, ktorá je znázornená pomocou krehkých materiálov a na spôsobe ich spracovania.


Koncert v Novej synagóge

Mesto Žilina pozýva všetkých milovníkov hudby v sobotu 12. augusta na koncert, ktorý sa uskutoční v rámci memoriálu Vrba-Wetzler Memorial a prebehne o 20:00 hod. v priestoroch Novej synagógy v Žiline. 

Predstaví sa tam speváčka, klaviristka a skladateľka Karin Sarkisjan s programom Piesne srdca, ktorý obohatia raritné kompozície z Arménska. Speváčka na slovenskej hudobnej scéne predstavuje unikátnu kombináciu klavírnej hry a špecifického vokálneho prejavu.

Podujatie je súčasťou slávnostného ukončenia 130-kilometrového spomienkového pochodu Vrba Wetzler Memorial. Pochod sa koná každoročne a má pripomenúť hrdinov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera. Tí počas druhej svetovej vojny utiekli z Osvienčimu, aby v Žiline napísali správu, ktorá sa zapísala do svetových dejín.

Rajecká Anča

Obľúbené historické motorové vlaky nazvané Rajecká Anča budú premávať aj počas druhého augustového víkendu 12. a 13. augusta. Atmosféru jázd po trase Žilina – Rajec a späť doplnia zamestnanci Považského múzea v dobových kostýmoch.

Lístok si viete zakúpiť priamo vo vlaku alebo za zvýhodnenú cenu na stránke Považského múzea v Žiline. Cestujúci budú mať tiež zľavu na prehliadku v Múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Festival vína

Na Mariánskom námestí v Žiline sa v sobotu 12. augusta uskutoční 4. ročník podujatia s názvom Winefest. V jednotlivých gastro prevádzkach v centre mesta prebehne degustácia vín, ktorá potrvá od 14:00 hod. do 20:00 hod.

Na účastníkov festivalu čaká viac ako 20 vinárov a 100 vzoriek vína rozmiestnených po jednotlivých gastronomických prevádzkach v meste. Súčasťou podujatia bude aj lahodné jedlo, sprievodný program či živá hudba,“ opisujú organizátori na oficiálnej webstránke Winefestu.

Vstupenka zahŕňa neobmedzenú degustáciu vín od 20 vinárov, voucher na nákup vína, tašku a degustačný sklenený pohár. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o festivale či zakúpiť vstupenky, kliknite SEM.


Prečítajte si viac: